
Robotika aneb perspektivní obor v česko-tchajwanské relaci
10.11.2021 / 06:44 | Aktualizováno: 08.11.2024 / 09:31
Česká ekonomická a kulturní kancelář v Tchaj-peji uspořádala 4. listopadu 2021 virtuální setkání expertů z řad start-upů, firem, univerzit a výzkumných institutů, které spojuje stále atraktivnější téma robotiky. Akce, která měla za cíl propojit jednotlivé experty a instituce, představuje další úspěšný projekt na podporu ekonomické diplomacie Ministerstva zahraničních věcí ČR.
Třináct expertů z akademické a privátní sféry představilo své nejnovější výzkumné úspěchy z oboru robotiky. Jejich inovativní řešení často reagují na současné globální výzvy spojené s automatizací pracovní síly, využití robotů ve výuce, nedostatek zdravotnického personálu aj.
Odborníci z akademické sféry se pochlubili humanoidními roboty, kteří umí např. hrát fotbal či šachy, a nabídli spolupráci v rámci svých testbedů. Velmi praktické využití mají roboti včetně dronů pro mapování podmínek v terénu, konkrétně pak při měření výšky sněhu, při měření radiace a při záchranných misích např. v uhelných dolech.
Rozsáhlá aplikace robotů je pak ve zdravotnictví, jmenujme alespoň tzv. wearable roboty a exoskeletony, nastavitelná a mnohofunkční lůžka, nosítka a křesla pro pacienty či různé protézy. Z průmyslových robotů pak zaujali pozornost např. roboti pro přepravu či sběr odpadu.
Účastníci se pochlubili nejen svou spoluprací s firmami Volkswagen, Siemens, Foxconn, Amazon či s NASA, ale také předním umístěním v řadě mezinárodních soutěží.
Vystupující představili konkrétní možnosti spolupráce v oblasti chytrých měst, precizního zemědělství, či možnost podílet se na projektech v rámci průmyslu 4.0 spojených s řešeními pro automatizaci, digitalizaci a robotizaci v rámci chytrých továren včetně skladů a vůbec chytré výroby. Tchajwanská strana ocenila výzvu zapojit se nejen do bilaterálních, ale i evropských projektů.
Autorka: Marie Leflerová, vedoucí vědeckotechnologického úseku, Česká ekonomická a kulturní kancelář v Tchaj-peji