česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: pixabay
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Nový design baterií či vysoce účinné OLEDy - i to by mohla přinést česko-tchajwanská výzkumná spolupráce

Spolupráce vědců z Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd České republiky a z Národní tchajwanské univerzity navázaná s pomocí České ekonomické a kulturní kanceláře v Tchaj-peji se začíná po nucené pauze vyvolané COVID-19 slibně rozvíjet.

RNDr. Irena G. Stará, CSc. z Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd České republiky (ÚOCHB AV ČR) působí v týmu Chemie funkčních molekul, který má jako hlavní zaměření výzkum helicenů. V rámci tohoto výzkumu spolupracuje s týmy z USA, Francie a Itálie.

Díky ČEKK Tchaj-pej navázala výzkumnou spolupráci také s profesory z Katedry chemie Národní tchajwanské univerzity (NTU). Pro rozjezd projektu partneři využili finanční prostředky z programu Mobility Plus podporujícího mezinárodní projekty. Tento program funguje na základě partnerství AV ČR a Národní rady pro vědu a technologie Tchaj-wanu. Díky společnému projektu, který se zaměřuje na vývoj vysoce účinných CPL OLED diod, tj. diod, kde se jako elektroluminiscenční látka využívají organické materiály s cirkulárně polarizovanou luminiscencí, jsme mohli přivítat doktorku Starou v naší kanceláři a pohovořit si s ní o její práci.

Výzkum helicenů je zajímavý z hlediska jejich potencionálního využití, které zahrnuje obory, jako jsou molekulární elektronika a spintronika, nebo asymetrická katalýza, která by mohla najít uplatnění např. při přípravě biologicky aktivních látek, popř. léků.

Během svého pobytu na Tchaj-wanu Irena Stará měla jednání na National Normal University a  přednášela na NTU, National Cheng Kung University v Tainanu a na prestižní Academia Sinica. Tam také padla první myšlenka ohledně spolupráce na novém designu baterií. Doktorka Stará šíří dobré jméno české vědy a na přednáškách informuje o objevech profesora Antonína Holého, bývalého ředitele ÚOCHB, na poli antivirotik a vývoje léčiv, které zachránily celosvětově miliony lidských životů.

ÚOCHB plánuje další atraktivní nabídky pro zahraniční studenty, jejichž počet by se tak měl v budoucnu navýšit. V současné době v ústavu působí jeden tchajwanský student.

 

Přejeme mnoho dalších výzkumných úspěchů!

 

Autorka: Marie Leflerová, vedoucí vědeckotechnologického úseku, Česká ekonomická a kulturní kancelář v Tchaj-peji