
Singapur: Světová špička v rozvoji umělé inteligence přidává další 2 mld. Kč na výzkum
29.11.2024 / 06:55 | Aktualizováno: 29.11.2024 / 07:01
Singapur se stal světovým lídrem pro společnosti a akademické instituce usilující o posun ve vývoji umělé inteligence, a to díky kombinaci strategicky zaměřené státní podpory, výzkumné infrastruktury na světové úrovni a progresivního přístupu k technologickým inovacím. Singapur nyní aktualizoval svou AI strategii a vyčlenil dalších 120 mil. singapurských dolarů (SGD, v přepočtu cca 2 mld. Kč) na projekty v této oblasti.
Singapurská vláda učinila umělou inteligenci národní prioritou a již investovala přes 500 mil. singapurských dolarů (SGD) do výzkumu a vývoje AI. Není bez zajímavosti, že v současné 5 leté strategii podpory výzkumu není umělá inteligence zmíněná, ovšem Singapur na to pamatuje prioritou „disruptivní technologie“, skrze níž financuje právě ty technologie, které při přípravě strategie ještě neexistovaly. Kromě toho Singapurská národní AI strategie NAIS, aktualizovaná na konci roku 2023, si klade za cíl rozvoj excelence k řešení globálních výzev a umožnění využívání AI jednotlivcům, podnikům i komunitám. Nová NAIS vnímá AI již jako nutnost, nikoli jako příležitost, a zabývá se tak podporou globální spolupráce a zlepšení infrastruktury i schopností občanů pro zvládnutí jejích dopadů. S tímto cílem také identifikuje 10 klíčových podoblastí, na nichž je nutné pracovat: od rozvoje lidského kapitálu přes infrastrukturu až k mezinárodní spolupráci a odpovídající regulaci.
V rámci strategie existují hlavní iniciativy jako AI Singapore (AISG) poskytující podporu inovativním projektům. Například „Program 100 Experimentů“ (100E) nabízí až 1 mil. SGD na projekty řešící reálné problémy pomocí AI. Další specifické granty pro AI výzkum existují v sektorech zdravotnictví, městského plánování a fintechu, přičemž se jedná o podporu jak inkubace startupů, tak i rozsáhlých výzkumných iniciativ. V říjnu 2024 Singapur oznámil dalších 120 mil. SGD na vyvíjení AI nástrojů a platforem spolupráce mezi výzkumníky umělé inteligence a odborníky v tematických oblastech, které jsou zajímavé pro Singapur, jako např. pokročilý materiálový výzkum a biomedicínské a zdravotnické vědy.
Špičkový výzkum AI by nemohl existovat bez špičkových akademických institucí. Nejlépe hodnocená singapurská univerzita National University of Singapore (NUS) disponuje výzkumným centrem N.1 se specializací na pokročilou AI a datovou vědu. Toto centrum samo například vyvinulo AI systém detekující diabetickou retinopatii s 90% přesností či algoritmy pro autonomní navigaci dronů. Jedinečný singapurský přístup k AI demonstruje nedávno vyvinutý multijazyčný model SEA-LION, který hostuje a koordinuje právě NUS. Model disponuje 33 miliardami parametrů pokrývající 10 jihovýchodních asijských jazyků a je výjimečný tím, že poskytuje AI s kontextem lokální kultury a hodnot, na nichž region funguje. Navíc se jedná o open-source produkt, který může využít kdokoli na světě. Druhá univerzita Nanyang Technological University (NTU) zase významně přispěla k vyvinutí zařízení, které pomocí AI pomáhá obnovení mozkových funkcí po mrtvici.
Vynikajícího zázemí využívají i nadnárodní technologické společnosti. Například Google se v zemi zaměřuje na zpracování přirozeného jazyka pro jihoasijské jazyky a na městské plánování a zdravotnické AI aplikace. NVIDIA vyvíjí řešení pro chytrá města a pokročilé GPU výpočetní aplikace. Banka DBS nasadila AI na prediktivní detekci finančních podvodů. Firmy využívají i důraz Singapuru na rozvoj vlastních občanů – existuje komplexní strategie pro budování AI schopností a lákání expertů v této oblasti ze zahraničí. Studijní stipendia SkillsFuture poskytují občanům 5 000 SGD pro profesní rozvoj AI dovedností a v rámci AI Singapore také existuje program profesionálních stáží pro odborníky se silným AI zaměřením. Ti získávají až 2000 SGD měsíčně pro práci na konkrétních AI projektech pro skutečné subjekty.
Proč tedy spolupracovat se Singapurem či v něm podnikat v oblasti AI? Pro akademické instituce i jednotlivé společnosti nabízí malý městský fungující ekosystém aktivně podporovaný všemi aktéry od jednotlivců až po stát. Nelze ovšem pominout i tradiční výhody Singapuru: jeho strategickou geografickou polohu v jihovýchodní Asii, robustní právní prostředí s pevnou ochranou duševního vlastnictví, ale i silné finanční a investiční zázemí.
Singapur vyčnívá v regionu Jihovýchodní Asie díky svému stabilnímu růstu, pro nějž se v současnosti na obzoru nejeví významnější ohrožení. Díky své pozici technologického lídra a bezpečného finančního přístavu se naopak zdá jako ideální místo pro expanzi do Asie zejména pro výrobky s vysokou přidanou hodnotou, či pro partnerství pro výzkum. Navíc je třeba mít na paměti podporu plynoucí z dohody o volném obchodu EU – Singapur a nedávno podepsaného EU-SG Digitálního partnerství.
V případě zájmu o proniknutí na trh kontaktujte, prosím, ekonomický tým českého Velvyslanectví v Singapuru v čele s velvyslankyní Michaelou Froňkovou:
• p. Petr Manoušek (petr.manousek@mzv.gov.cz), ekonomický diplomat Velvyslanectví, a
• p. Ladislav Graner, ředitel zahraniční kanceláře CzechTrade (singapore@czechtrade.cz).