
Nejmladší žena, která chce samostatně obletět svět, si vybrala český ultralight
28.12.2021 / 09:07 | Aktualizováno: 02.05.2024 / 13:14
Devatenáctiletá Zara Rutherfordová se snaží stát nejmladší ženou, která sólově obletí svět. Pro tuto misi si vybrala ultralehké letadlo "Shark" navržené v Česku. Zara doufá, že tímto dobrodružstvím inspiruje dívky a mladé ženy, aby se věnovaly vědě, technice, inženýrství a matematice nebo kariéře v letectví. Během její zastávky v Singapuru dne 24. 12. pro ni české Velvyslanectví spolupořádalo webinář, na kterém virtuálně potkala místní studenty/-ky a mladé nadšence/-kyně do letectví.
Zara Rutherfordová, teenagerka z belgicko-britské rodiny, která se snaží stát se nejmladší ženou, co sólově obletí svět, přiletěla do Singapuru 24. prosince poté, co v srpnu letošního roku zahájila svou 52 000 km dlouhou expedici z Belgie. Hlavním cílem mise Zary je inspirovat více dívek a mladých žen, aby se věnovaly vědeckým oborům či kariéře v letectví. S cílem pomoci Zaře šířit toto poselství mezi mladými ženami a obecně nadšenci do letectví uspořádal p. Ladislav Graner, ředitel kanceláře CzechTrade Velvyslanectví ČR, webinář, a to společně s Asociací leteckého průmyslu (Singapur) (AAIS), Velvyslanectvím Belgického království a Women in Aviation International Singapore Chapter (WAI SG). Na začátku akce přivítalo Zaru několik významných osobností: česká velvyslankyně Michaela Froňková, belgická velvyslankyně Colette Taquet a singapurská poslankyně a bývalá pilotka vrtulníku RSAF pí. Poh Li San.
Poslání Zary je nejen obdivuhodné a po všech stránkách úspěšné, ale Zara si vybrala pro svůj let malý ultralehký letoun Shark, který byl zkonstruován v Česku a postaven na Slovensku. Ultralehká letadla jsou typicky malá letadla náchylná na povětrnostní podmínky a mohou být využívána nejen jako prostředek levné osobní dopravy, ale také pro speciální mise, jako je hlídání hranic a pátrání a záchrana. Shark je díky vyspělé konstrukci a optimalizované aerodynamice jedním z nejrychlejších ultralehkých letadel na světě; jeho rychlostní rekordy přesahují 300 km/h.
Velvyslankyně Michaela Froňková při této příležitosti poznamenala: "Letoun Shark představuje inovativního ducha českého leteckého průmyslu, který hrdě rozvíjíme od počátku 20. století. Tento průmysl intenzivně pracuje na vytvoření silné spolupráce veřejného a soukromého sektoru v oblasti výzkumu a vývoje. Dnes naše letecké společnosti sdílejí své znalosti a zkušenosti s partnery na národní i mezinárodní úrovni a poskytují odborné znalosti společnostem, jako jsou Honeywell, GE Aviation a Safran. Jsme rádi, že letoun Shark umožňuje Zaře uskutečnit její sny, a doufáme, že k tomu inspiruje i další."
Více informací o letadle Shark na webových stránkách SHARK.AERO.
Více ohledně mise Zary na jejích webových stránkách FlyZolo.
Více z médií: webové stránky deníku Straits Times