
Knihovna ve Vrdech nese jméno českého esperantisty působícího v Brazílii
08.08.2018 / 20:10 | Aktualizováno: 06.11.2018 / 20:10
Dne 8. července 2018 byla v knihovně ve Vrdech (Čáslavsko) odhalena pamětní deska rodáka z nedaleké Zbyslavi, Františka Vladimíra Lorence. Od začátku července knihovna nese také jeho jméno.
Pamětní deska byla odhalena Pavlou Havrlíkovou, generální konzulkou České republiky v São Paulu, a Antonínem Šindelářem, starostou města Vrdy.
Petr Chrdle, majitel vydavatelství KAVA-PECH – které v loňském roce vydalo o Lorencovi knihu –, a Pavla Dvořáková, autorka jeho stálé expozice, pronesli přednášky o učencově životě. Součástí slavnostního aktu bylo promítání brazilského dokumentu o Lorencově životě ze série Neobyčejné příběhy (Histórias Extraordinárias).
Mezi přítomnými byla bývalá předsedkyně Svazu zdravotně postižených esperantistů Jarmila Rýznarová, současná předsedkyně svazu Lenka Angelová, místopředsedkyně Českého esperantského svazu Leonarda Chaloupková a také autor pamětní desky Zdeněk Myslivec.
František Vladimír Lorenc (1872–1957), byl muž mnoha profesí (profesor, překladatel, novinář, lékař, léčitel, filozof a polyglot), který ve dvaceti letech emigroval do Brazílie a celý svůj profesní život strávil ve státu Rio Grande do Sul. Lorenc, v pobrazilštěné formě Francisco Valdomiro Lorenz, byl především uznávaným esperantistou a autorem řady slovníků a učebnic.
Lorencův rodný dům ve Zbyslavi je v současné době v soukromých rukách a je ve velmi zuboženém stavu.
V roce 2012 byl ve městě Dom Feliciano (Brazílie, Stát Rio Grande do Sul), kde Lorenz působil, odhalen pomník na jeho počest. V roce 2015 se Lorencův pravnuk stal honorárním konzulem České republiky v brazilském městě Porto Alegre.
Akce byla mediálně pokryta Kutnohorským deníkem, vyšel o ní také článek v brazilském esperantistickém časopise La Lampiro.