česky  español 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Ministerio de Hacienda de Chile
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Slavnostní předání humanitárního daru na rekonstrukci zničené vzdělávací infrastruktury po lesních požárech

Za účasti dvou ministrů chilské vlády - ministra financí Maria Marcela a ministra školství Marca Antonia Ávily - se v pátek 21. 7. 2023 uskutečnilo na českém velvyslanectví v Santiago de Chile slavnostní předání humanitárního daru vlády ČR určeného na rekonstrukci zničené infrastruktury po letošních rozsáhlých požárech na jihu Chile.

Předání peněžního daru do Fondu obnovy při ministerstvu financí Chile bylo potvrzeno výměnou dopisů mezi velvyslancem P. Bechným a ministrem M. Marcelem. Humanitární dar ve výši 1,9 mil. Kč je určen na rekonstrukci a vybavení dvou školských zařízení při základních školách v regionech Bíobío a Araucanía – tzv. Rucas, které jsou využívány především pro místní komunity nejen ke vzdělávacím účelům, ale také k zachování tradic původních obyvatel Chile, zejména k výuce jazyka, hudby, tance, řemesel atd., což přispívá k upevňování komunitní identity.

Právě tyto hodnoty ocenil přítomný ministr školství, který dále zdůraznil, že požáry zničily celkem 13 školských zařízení a díky české pomoci 2 z nich budou moci brzy opět plně fungovat. Oba ministři poděkovali vládě ČR za projevenou solidaritu a velmi kladně ohodnotili poskytnutí humanitární rekonstrukční pomoci. Přislíbili účast na inauguraci rekonstruovaných staveb. Oba projekty by měly být zahájeny ihned po převedení finančních prostředků chilské straně a měly by být hotové do začátku příštího školního roku, tj. do konce února 2024. Akce se zúčastnili také pracovníci Fondu obnovy, ministerstva zahraničních věcí Chile a početná skupina zástupců hromadných sdělovacích prostředků.

Ministerstvo financí vydalo o akci na svém webu tiskovou zprávu: Fondo Nacional de la Reconstrucción: República Checa donará "Rucas Educativas" en Mulchén y Lumaco dañadas por incendios forestales (hacienda.cl)

přílohy

Tisková zpráva Ministerio de Hacienda 149 KB PDF (Acrobat dokument) 24.7.2023

Galerie