česky  español 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: ZU Santiago/Embajada Santiago
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Velvyslanec P. Bechný jednal s vedením regionální vlády Valparaíso o vzájemné spolupráci

Ve středu 19. července 2023 velvyslanec P. Bechný navštívil Valparaíso v rámci plánovaného přijetí guvernérem regionu R. Mundagou. Při jednáních velvyslance doprovázeli zástupci českého investora - společnosti Solek Group, která rozvíjí významné aktivity v tomto regionu.
 

Schůzky se zúčastnili vedoucí kabinetu guvernéra Mathius O´Nell Duque a vedoucí poradce pro strategické projekty Victor Hugo Bahamonde. Guvernér se omluvil kvůli náhlé zdravotní ondispozici.

Velvyslanec představil zájem ČR o spolupráci s regionem Valparaíso, který patří k nejvýznamnějším v rámci Chile. V tomto 5. chilském regionu jsou významná města Valparaíso, Viňa del Mar a San Antonio a také ostrov Rapa-Nui. Již během návštěvy velvyslanců EU letos v květnu bylo zmíněno, že region řeší celou řadu problémů např.  znečištění ovzduší, problémy v dopravě, nedostatek sociálního bydlení, zhoršení bezpečnosti, špatné zdravotnické služby a také mnoho dalších otázek spojených s provozem přístavů Valparaíso a San Antonio. Z těchto důvodů ČR vidí velký potenciál v prohloubení vzájemné ekonomické a obchodní spolupráce. Zároveň v tomto regionu působí nejvýznamnější český investor – společnost Solek Group. V současné době je zde realizováno portfolio celkem 8 fotovoltaických projektů o kapacitě 149 MW v hodnotě 149 mil. USD. Dva solární parky jsou již v provozu, 4 ve výstavbě a 2 ve stádiu příprav a projekce.

Významným je především projekt fotovoltaického parku La Leyda o kapacitě 94 MW, který by měl být napojen na výrobu zeleného vodíku pro přístav San Antonio.

Ze strany zástupců regionální vlády Valparaíso byly se zájmem vyslechnuty slova velvyslance a také prezentace zástupců Solek Group. Ocenili zájem české strany o region Valparaíso a přislíbili maximální součinnost při realizaci českých obchodně-ekonomických aktivit v regionu.

Schuzka se zástupci regionální vlády Valparaíso

Schuzka se zástupci regionální vlády Valparaíso

 

Schůzka s vedením regionální vlády Valparaiso

Schůzka s vedením regionální vlády Valparaiso