česky  español 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Image by macrovector on Freepik
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Facebook logo LinkedIn logo

Chilské ambice pro výrobu „zeleného“ vodíku přináší řadu příležitostí pro české firmy

Téma „zeleného“ vodíku je stále více skloňováno jak na půdě Evropské unie, tak i v mnoha zemích světa, v souvislosti s hledáním nového udržitelného energetického zdroje budoucnosti. A málokterá země má pro jeho produkci tak ideální předpoklady jako Chile.

Tzv. „zelený“ vodík (GH2) je charakterizován jako vodík vyrobený z vody elektrolýzou (vedlejším produktem je pouze kyslík O2) pouze za použití energie z obnovitelných zdrojů (např. solární, větrné, geotermální či vodní). Vodík je používán v různých průmyslových odvětvích již po řadu desetiletí, nicméně doposud byla jeho výroba vázána především na využívání fosilních paliv (tzv. „šedý“ vodík z ropy, „hnědý“ z uhlí či „modrý“ ze zemního plynu). Pokrok v moderních technologiích získávání energie z obnovitelných zdrojů a rozšiřování jejich využívání po celém světě tedy nyní otevírá dveře i pro GH2, na který se obrací zrak světa jako na energetickou naději pro budoucnost ze tří hlavních důvodů:

  1. Lze jej vyrobit bez produkce skleníkových plynů či znečišťování životního prostředí.
  2. Lze jej vyrábět kdekoliv, kde jsou dostupné obnovitelné energetické zdroje.
  3. Lze jej využít stejným způsobem jako pohonné hmoty z fosilních paliv téměř ve všech odvětvích od zemědělství, přes dopravu, těžební a chemický průmysl, až po potravinářství, sklářství a další.

Chile bylo identifikováno v řadě studií (mj. McKinsey & Company) jako země s největším potenciálem pro výrobu GH2 s nejnižšími náklady díky ideálním podmínkám pro získávání energie z obnovitelných zdrojů, tj. především solární a větrné). Na severu Chile se nachází zóna s nejvyšší mírou slunečního záření na planetě Zemi (region Antofagasta), na jihu (region Magallanes) zase panují ideální podmínky pro velkokapacitní větrné turbíny a i v centrální oblasti v okolí hlavního města Santiaga je výroba elektřiny v solárních parcích levnější než fosilní paliva. Celkem má Chile potenciál pro výrobu elektřiny z obnovitelných zdrojů ve výši 1.800 GW, což odpovídá 70-tinásobku současné míry spotřeby celé země. A proto je zde i obrovský potenciál pro výrobu, využívání a vývoz GH2 do celého světa.

Odklon od fosilních paliv a přechod na obnovitelné zdroje (vč. GH2) patří k prioritám chilského státu, jak je uvedeno v Národní strategii pro GH2. I proto je do tohoto odvětví směřováno velké množství finančních prostředků a pobídek k přilákání investorů a nejmodernějších technologií, ať už ze strany Chile (CORFO), mezinárodních institucí (vč. Evropské unie, BID, ad.) či jednotlivých zemí (např. Německo). Zájem má Chile nyní především o nejmodernější technologie pro solární a větrné elektrárny; modernizaci přenosové soustavy; výrobu, přepravu a skladování H2; přestavbu dopravních prostředků na H2 pohon a další související obory, ve kterých mají české firmy zcela jistě mnoho co nabídnout.

Petra Nostas Arias, ekonomický diplomat, Velvyslanectví ČR v Santiago de Chile

Zdroje: HSP, CIPER Chile, DEU, BID, GIZ, gob.cl