Chile pokračuje s nejlepším ratingem rizik a s nejvyšší konkurenceschopností v rámci LAC
30.09.2014 / 16:44 | Aktualizováno: 30.09.2014 / 16:51
Čerstvé zprávy CEPAL a Světového ekonomického fóra (WEF) potvrdily, že Chile zůstává jednoznačně nejstabilnější a nejdůvěryhodnější zemí Latinské Ameriky a Karibiku (LAC). Dokument CEPAL „Capital Flow to Latin America and the Caribbean: Recent Developments“ mj. přinesl
Čerstvé zprávy CEPAL a Světového ekonomického fóra (WEF) potvrdily, že Chile zůstává jednoznačně nejstabilnější a nejdůvěryhodnější zemí Latinské Ameriky a Karibiku (LAC). Dokument CEPAL „Capital Flow to Latin America and the Caribbean: Recent Developments“ mj. přinesl souhrnné úvěrové a investiční ratingy zemí LAC od triumvirátu nejvýznamnějších světových ratingových společností. Chile má nejlepší tyto ratingy v rámci LAC a velmi blízké ve srovnání s ČR. Současně byla zveřejněna výroční zpráva WEF „Global Competitiveness Index 2014–2015“, která potvrdila vůdčí postavení Chile v rámci LAC v oblasti konkurenceschopnosti.
Ekonomická komise pro Latinskou Ameriku a karibskou oblast (CEPAL – ECLAC) vydala dne 18. srpna 2014 zprávu nazvanou „Capital Flow to Latin America and the Caribbean: Recent Developments“. Z tohoto odborného materiálu považujeme několik informací za relevantní pro české exportéry a rovněž pro pojišťovny vývozů. Zpráva CEPAL obsahuje nejčerstvější souhrn ratingů LAC a jejich vývoje. Chile si drží od Moody's rating Aa3, od Standard and Poor's AA-, od Fitch A+. Prognóza je shodně hodnocena jako „stabilní“. V součtu ratingů zůstává Chile vyhodnoceno jako nejstabilnější země LAC s nejnižším úvěrovým rizikem. (Pro srovnání – ratingy ČR: Moody's: A1, Standard and Poor's: AA-, Fitch: A+, podle Trading Economics)
Významnou součástí výše zmíněné zprávy CEPAL je informace o rekordním nárůstu prodeje mezinárodních dluhopisů států LAC. Za první pololetí 2014 dosáhl prodej mezinárodních dluhopisů zemí LAC nárůstu 41 % ve srovnání se stejným obdobím předchozího roku a celkově se realizovaly dluhopisy v hodnotě 84,34 mld. USD. Pro hodnocení stavu podnikání a absorpční kapacity trhů v LAC je významné, že 83 % z těchto dluhopisů bylo vydáno korporátním sektorem a pouze 17 % byly dluhopisy státní. Logickým závěrem z těchto dat je, že exportéři a investoři z Evropy – a zvláště z východního okraje Střední Evropy – by měli přehodnotit pohled na bezpečnost operací.
V nedávné minulosti se zdálo, že přichází zákonitý cyklus odlivu investicí z „emering markets“ a začíná cyklus preferencí vůči rozvinutým zemí mj. z Evropy. Nevypočitatelné dobrodružství na Ukrajině a následné negativní ekonomické dopady tohoto asymetrického rizika však ukazují, že LAC je nadále považována za nadějnou oblast pro investice a obchod. V rámci tohoto trendu lze bez přehánění a na základě solidních údajů mezinárodních organizací a agentur konstatovat, že Chile je na prvním místě v rámci LAC, pokud se týká bezpečnosti obchodu, investicí a zakládání místních poboček a smíšených podniků. Tato skutečnost by měla být odpovídajícím způsobem reflektována ze strany českých vývozců.
V souvislosti se stabilně nejpříznivějším hodnocením rizik v Chile v rámci LAC je vhodné rovněž zmínit výroční zprávu Světového ekonomického fóra (WEF) z 3. září 2014 „Global Competitiveness Index 2014–2015“, kde se Chile umístilo jako 33. země světa podle konkurenceschopnosti. Chile v tomto prestižním hodnocení postoupilo oproti loňskému roku o jednu příčku vzhůru (ČR byla vyhodnocena na 37. pozici).
Z korporátních dluhopisů připadlo 37 % na sektor energetiky (power, oil, gas), 28 % na bankovní a finanční sektor, 10 % na komunikace a 9 % na průmysl. V této souvislosti zdůrazňujeme, že situace v Chile je totožná s „mapou“ LAC v prvenství energetiky, nicméně chilským specifickým rysem je, že má významnější úlohu důlního průmyslu (viz Mapa sektorových příležitostí vypracovaná DEK ZÚ Santiago de Chile).
Z realizovaných dluhopisů LAC za první semestr 2014 připadalo 74,57 % na USD, 17,17 % bylo v euro a 3,14 % v britských librách.
Chile jako nejlépe hodnocená země LAC dle WEF
Global Competitiveness Index 2014–2015
Přílohy ke stažení: