česky  español 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Velvyslanec Josef Rychtar předal chilskému muzeu vzorek nově popsaného rostlinného druhu

Velvyslanec Josef Rychtar předal řediteli Národního přírodovědeckého muzea vzorek nového rostlinného druhu objeveného a popsaného českými vědci
 

Velvyslanec Josef Rychtar a konzul Adam Piňos předali dne 16.3.2015 řediteli Národního přírodovědeckého muzea (Museo National de Historia Natural) Claudio Gómez/ovi vzorek vzácného pryšce Euphorbia dilloniana. Tento druh nacházející se na jediné lokalitě v severním Chile nalezli a jako nový druh určili čeští botanici Jiří R. Haager a Hana Šedivá.

Ředitel Botanické zahrady Teplice Jiří R. Haager a jeho spolupracovnice Hana Šedivá se zabývají chilskou flórou dlouhodobě. Během ledna a února t.r. prováděli terénní výzkum v Chile již popáté. Dosud nepopsaný druh objevili v říjnu r. 2013 v oblasti jihozápadně od města Ovalle; v následujících měsících rostlinu popsali a publikovali o ní článek v odborném periodiku The Euphorbia World. První popsaný vzorek (holotyp) uložili do sbírek The Field Museum v Chicagu, kde působí jako kurátor herbáře externí spolupracovník Botanické zahrady Teplice Dr. Michael O. Dillon. Po tomto nezvýznamnějším světovém odborníkovi na flóru pobřežních oblastí Chile a Peru také nový druh nazvali.
 
Během letošní výpravy do Chile navštívili Jiří R. Haager a Hana Šedivá opět lokalitu, na níž se vyskytuje Euphorbia dilloniana. Další vzorek (izotyp) poté předali prostřednictvím velvyslanectví chilskému Národnímu přírodovědeckému muzeu.
 

Claudio Gómez, Josef Rychtar, Adam Piňos, Euphorbia dilloniana

Claudio Gómez, Josef Rychtar, Adam Piňos, Euphorbia dilloniana

 

Euphorbia dilloniana

Euphorbia dilloniana