česky  español 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: ZU Santiago/Embajada Santiago
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Velvyslanci ČS EU navštívili region Valparaíso

Z iniciativy DEU navštívili velvyslanci EU dne 16. května 2023 region Valparaíso s cílem navázat užitečné kontakty s místními představiteli. Region patří k jednomu z nejvýznamnějších, z celkového počtu 16 regionů Chile. Ve Valparaísu sídlí chilský Kongres a jedná se o jeden z největších a nejdůležitějších chilských přístavů. Součástí regionu je významné letovisko Viña del Mar, do jurisdikce regionu spadá také Velikonoční ostrov (Rapa-Nui). Po Metropolitním regionu se jedná o druhý nejlidnatější region Chile.
 

Návštěva byla zahájena společnou snídaní s předsedou Poslanecké sněmovny Vlado Mirosevicem a skupinou poslanců, v rámci které byla diskutována témata týkající se ústavodárného procesu, schvalování bezpečnostních zákonů v poslanecké sněmovně, reformy zdravotnictví a také penzijního systému.

V dopoledních hodinách návštěva pokračovala přijetím tzv. prezidentskou zmocněnkyní pro region Valparaíso Sofií Gonzáles Cortés. Diskuze se zaměřila na problémy regionu, ke kterým patří zejména nedostatek bydlení, správa vodních zdrojů, čištění vod a řešení odpadového hospodářství, problémy v dopravě, ochrana kulturních památek a zhoršená bezpečnostní situace. Návštěva byla využita k vzájemnému propojení regionální vlády s velvyslanectvími ČS ES v zájmu možných řešení zmíněných problémů regionu.

Následovala návštěva Kongresu, během které se velvyslanci EU zúčastnili zasedání Zahraničního výboru Senátu, které vedl předseda Francisco Chahuán a pracovního oběda s předsedou Senátu Juanem Franciscem Colomou. Při těchto setkáních probíhala výměna názorů na aktuální vnitropolitické otázky Chile a některá témata zahraniční politiky, jako především válka na Ukrajině a její dopady v Evropě a ve světě. Významným tématem ze strany ČS EU bylo získání příslibu projednání modernizované dohody EU-Chile, která by měla být podepsána do konce roku 2023. Senátoři vyzvali ČS EU k rozvoji obchodu a k dalším investicím v Chile, protože „evropská“ přítomnost je pro Chile velmi důležitá. Velvyslanec DEU zmínil, že EU má své priority ve vztahu k Chile jako je posílení digitální aliance, agenda Global Gateway a zapojení do zeleného vodíku a produkce lithia v Chile.

Na závěr návštěvy velvyslanci zavítali na Universidad Viña del Mar (UVM), kde byli přijati prorektorkou Paulinou Zamorano a ředitelkou odboru mezinárodních vztahů Mertxell Calbet. UVM je významnou regionální univerzitou, udržuje hodně mezinárodních kontaktů, mj. i s ČR, a hojně využívá program Erasmus+. Po protokolárním seznámení se s univerzitou a jejími hlavními směry činnosti se konalo setkání velvyslanců se studenty.

Galerie


Navštěva regionu Valparaíso / Visita a la Región de Valparaíso