česky  español 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Velvyslanectví ČR v Santiagu de Chile
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Výstava “Amazonka: Čtvrtstoletí od objevu pramenů českými expedicemi” byla slavnostně představena dne 5. listopadu 2024 na Fakultě architektury a urbanismu Univerzity Chile

Za přítomnosti Prof. Bohumíra Janského z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy, Prof. Manuela Amayi, děkana Fakulty architektury a urbanismu Univerzity Chile a Pavla Bechného, velvyslance České republiky v Chile byla dne 5. listopadu 2024 na Fakultě architektury a urbanismu Univerzity Chile inaugurována panelová výstava “Amazonka: Čtvrtstoletí od objevu pramenů českými expedicemi”. Výstava potrvá do 14. listopadu 2024. 

Prof. Bohumír Jansky výstavu, coby její autor, představil a přítomné publikum, složené zejména ze zástupců  akademické obce a studentů Univerzity Chile, zaujal poutavou přednášku o historii objevů pramenů Amazonky s českou účastí.

Prof. B. Janský se výzkumu pramenů Amazonky věnuje od roku 1990, kdy působil jako univerzitní profesor na dvou peruánských univerzitách, a to na Univerzitě San Marcos v Limě a na Univerzitě San Antonio Abad v Cuzcu. Tam se setkal s profesorem Carlosem Peñaherrerou, významným peruánským geografem, který mu pomohl shromáždit materiál z předchozích expedic, které hledaly vodní zdroje v Amazonii ve 20. století. V roce 1999 byla uskutečněna expedice „Hatun Mayu 1999“, při které byla geodetickými metodami změřena řeka Carhuasanta a identifikována jako hlavní zdroj Amazonie. Vzhledem k pochybnostem, které se objevily v dobovém zahraničním tisku, byla uspořádána česko-peruánská expedice „Hatun Mayu 2000“, při které byly měřeny délky a povodí dalších tří horských řek v pramenné oblasti řeky Amazonky.

V návaznosti na tyto expedice tým Prof. B. Janského pokračuje ve výzkumu klimatických změn v horských oblastech Peru a má zájem o rozšíření tohoto bádání také do Chile, kde dochází k podobným klimatickým jevům – úbytku ledovců, snižování hladin ledovcových jezer, stále častějším projevům fenoménu El Niño/La Niña atd., což způsobuje v některých oblastech Chile vážné komplikace při zásobování obyvatel pitnou vodou nebo jinde naopak záplavy a následné škody na infrastruktuře a majetku.

Výstava “Amazonka: Čtvrtstoletí od objevu pramenů českými expedicemi” byla připravena Přírodovědeckou fakultou UK v Praze ve spolupráci s Přírodovědně-humanitní a pedagogickou fakultou Technické univerzity v Liberci a za přispění hydrologa této fakulty Jana Kocuma.

Návštěva Prof. B. Jánského v Chile a představení výstavy na Univerzitě Chile se konalo v rámci aktivit připomínajících 100. výročí navázání československo-chilských diplomatických vztahů.

 

přílohy

Pozvanka 409 KB PNG (Obrázek) 21.10.2024

Galerie


Výstava Amazonka / Exposición Amazonas