
Český výzkumník Pavel Pavel v Chile
20.02.2016 / 21:31 | Aktualizováno: 31.10.2022 / 03:03
Pavel Pavel, známý především svými experimenty přispívajícími k objasnění stěhování soch moai, pobýval v únoru v Santiagu a na Velikonočním ostrově.
Velvyslanectví ČR v Santiagu uspořádalo dne 6. února 2016 v prostorách velvyslanectví přednášku Ing. Pavla Pavla věnovanou především tématu jeho účasti na archeologické expedici Thora Heyerdahla, od níž letos uplyne 30 let. Pan Pavel hovořil o historii ostrova a jeho kultury a zaměřil se na nejviditelnější část dědictví zaniklé ostrovní civilizace, obří sochy moai. Vyprávěl dále o záhadě jejich stěhování a svých experimentech v 80. letech, z nichž vzešla jedna z obecně přijímaných teorií vysvětlující pohyb soch. Přednáška zahrnovala i původní fotografickou dokumentaci jeho účasti na expedici norského výzkumníka Thora Heyerdahla v r. 1986.
Přednášku doplnila ukázka tradičních tanců z Velikonočního ostrova, kterou předvedla sl. Nicole Burger; tance se učila od místních obyvatel během svého dvouletého pobytu na ostrově.
Večer, kterého se účastnilo asi 60 zájemců především z řad krajanské komunity, obsahoval i hudební překvapení – krátké vystoupení houslového virtuosa Jaroslava Svěceného, který se zastavil v Santiagu cestou z hudebního festivalu v jihochilském městě Frutillar.
Akce měla mezi účastníky velmi pozitivní ohlas.
Pavel Pavel pak následující týden odcestoval společně s velvyslancem Josefem Rychtarem na několikadenní návštěvu Velikonočního ostrova, kde proběhla vzpomínková akce na jeho spolupráci s Thorem Heyerdahlem v roce 1986. Oba se setkali s guvernérkou ostrova Melanie Carolina Hotu Hey a starostou Hanga Roa Pedrem Edmundsem Paoa, stejně jako s několika dalšími místními experty z oborů archeologie a antropologie. Pavel Pavel uspořádal přednášku o svých výzkumech na ostrově a zážitcích ze svých předchozích osmi cest a na významných lokalitách ostrova podal odborný komentář. Zúčastnil se rovněž ceremoniálu zvolení královny ostrova jako reprezentantky v oblasti kulturních tradic místních obyvatel. S pomocí velvyslance se podařilo získat povolení k výstupu nad lokalitu Rano Raraku, kde zdokumentoval otvory ve skále, jejichž původ není zcela objasněn.
Na setkání s guvernérkou i starostou ostrova proběhla diskuze s velvyslancem, který registroval návrhy na uskutečnění společných projektů, jež by zdůraznily výjimečné vztahy, které má Česká republika s Velikonočním ostrovem. ČR je dosud jediná země, jejíž hlava státu tento ostrov oficiálně navštívila (Václav Havel v roce 1996) a díky ing. Pavlovi zde dobře znají Českou republiku, stejně tak, jako řada českých turistů každoročně na ostrov zavítá. Představitelé ostrova projevili zájem o kulturní výměnu a uvítali by vystoupení některého českého umělce na ostrově. Rozhovor se rovněž dotkl zájmu ostrovanů o pomoc při zajišťování pitné vody a elektrické energie, které je na ostrově nedostatek. Se zájmem přijali informaci velvyslance o reforestačních programech, které na latinskoamerickém kontinentu provádějí čeští experti. Všichni účastníci diskuze se shodli na širokém potenciálu spolupráce mezi oběma národy.