česky  español 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: © Velvyslanectví ČR v Santiago de Chile
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Český loutnista Jan Čižmář vystoupil dne 18. 4. na velvyslanectví

Dne 18. dubna 2018 vystoupil v sále Velvyslanectví ČR v Santiagu loutnista Jan Čižmář, který do Chile přicestoval na 14. ročník Mezinárodního festivalu staré hudby. Hudebník zaujal posluchače jak brilantní hrou na velmi neobvyklé nástroje pocházející z doby renesance a baroka, tak erudovaným výkladem o vývoji hudebních nástrojů a uměleckém a společenském kontextu tohoto historického období.

Jan Čižmář během svého pobytu v Chile koncertoval dne 19. 4. na 14. ročníku Mezinárodního festivalu staré hudby (XIV Festival Internacional de Música Antigua), který pořádala Universidad de Santiago; vyučoval také na Universidad de Chile, Universidad Alberto Hurtado a Universidad de Santiago a v argentinském městě Mendoza.

Během koncertu konaného na ZÚ dne 18.4. představil převážně hudbu českých skladatelů z doby renesance a baroka, a to na věrných kopiích dobových strunných nástrojů (renesanční a barokní loutny, theorba). Zazněly skladby většinou anonymních skladatelů nalezené v archivech klášterů a šlechtických sídel na území Čech a Moravy.

Vystoupení Jana Čižmáře na ZÚ se zúčastnili muzikologové, pedagogové a studenti oboru hry na historické nástroje ze tří chilských univerzit a hosté z řad krajanské komunity. Koncert, kterého se účastnilo kolem 60 posluchačů, měl ve zcela zaplněném sále velvyslanectví výbornou atmosféru.

Koncert Jana Čižmáře

Koncert Jana Čižmáře

Koncert Jana Čižmáře

Koncert Jana Čižmáře

stránky Jana Čižmáře

stránky Mezinárodního festivalu staré hudby