![na_celou_sirku](/public/83/d/ff/5508403_3239044_Lidice8.jpg)
Pietní akt k 82. výročí lidické tragédie
13.06.2024 / 15:02 | Aktualizováno: 14.06.2024 / 19:27
Dne 10. června 2024 se v centru Santiaga konal pietní akt k připomínce 82. výročí uctění památky lidické tragédie.
Akce byla organizována ZÚ ve spolupráci s krajanskou asociací Círculo Chileno Checo a oproti jiným letům bylo pozvání rozšířeno o představitele MZV Chile, ministerstva spravedlnosti a lidských práv, lidskoprávních organizací a diplomatického sboru. Mezi účastníky byl náměstek ministra spravedlnosti, ředitel odboru Evropy MZV Chile, bývalý i budoucí velvyslanec Chile v ČR, ředitelka Muzea paměti a lidských práv, velvyslanci Ukrajiny, Dánska, Nizozemska, Chorvatska, Kostariky, Haiti a další příslušníci diplomatického sboru, krajanská komunita. Přítomna byla i žena z velvyslanectví Dominikánské republiky s křestním jménem Lidice.
Na úvod pietního aktu zazněly národní hymny Chile a ČR, poté vystoupil velvyslanec Pavel Bechný s projevem, ve kterém zdůraznil důležitost odkazu této tragédie pro současnost, zvlášť palčivý ve světle války na Ukrajině. Poukázal na symboliku chilského památníku, který představuje tzv. skákání panáka, populární dětskou hru známou po celém světě a tím symbolizuje připomínku tragédie lidických dětí. Připomíná také děti jako nevinné oběti válečných konfliktů, bezstarostné dětství a hry přerušené zničením rodiny, opuštěním domova a smrtí. Vzpomínka na tragédii obyvatel Lidic by měla být neustálým varováním před válečnými konflikty na celém světě.
V apelu na důležitost připomínky lidické tragédie ve svém projevu pokračovala i ředitelka Muzea paměti a lidských práv María Fernanda García.
Po projevech byli účastníci aktu vyzváni, aby položili kolem památníku okvětní lístky růží k uctění památky obětí a připomínky křehkosti života. Toto vyvrcholení pietního aktu bylo jednoznačně nejemotivnějším momentem, všichni přítomní hosté byli viditelně dojati. Úspěšnouakci zakončilo drobné pohoštění pro všechny zúčastněné.