česky  español 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Česká emigrace do Chile

V celé historii přišlo do Chile z území dnešní České a Slovenské republiky na dva tisíce osob.

České vystěhovalectví do Chile nebylo ve srovnání např. s Brazílií nebo se sousední Argentinou nikdy zvlášť intenzívní, a to především kvůli geografické odlehlosti země na „odvráceném“ tichomořském pobřeží amerického kontinentu a navíc za hřebenem vysokých And, které dodnes představují značnou překážku i pro moderní pozemní dopravu.

Historicky vůbec prvními Čechy v Chile byla skupina asi 25 jezuitů, kteří tu působili v letech 1686 - 1767 ve dvou vlnách; v první šlo především o misionáře, ve druhé pak o umělce, vědce a řemeslníky. Vynikli mezi nimi zvláště Jiří Burger, Ondřej Suppetius a Jan Nepomuk Erlacher.

Největší vystěhovalecké vlny z českých zemí proběhly ve druhé polovině 19. století (Němci z Čech a Moravy  jako součást velké a chilskou vládou organizované německé kolonizace), dále pak před druhou světovou válkou (především židovští spoluobčané na útěku před Hitlerem a potom také zakladatelé Baťovy továrny v Chile) a nakonec v letech 1948 - 1950 (poúnorová politická emigrace). V ostatních obdobích byla emigrace z bývalého Československa mizivá – např. v Chile téměř chybí Češi a Slováci přišedší v důsledku srpnových událostí 1968. Podle odhadů bývalého velvyslance ČR v Chile Jiřího Jiránka, který soustavnému studiu českých a slovenských stop v Chile věnoval plné čtyři roky, přišlo do Chile v celé historii na dva tisíce osob z území dnešní České a Slovenské republiky.

První zmínky o organizovaných aktivitách českých a slovenských krajanů v Chile sahají do let 1941 - 1944, kdy v Santiagu de Chile působilo Československé národní sdružení. Dnes se většina aktivních osob z řad krajanů sdružuje v krajanském spolku nesoucím název "Chilsko-český kroužek", který ve spolupráci s Velvyslanectvím ČR v Chile vyvíjí každoročně řadu společných aktivit.

Podrobné informace o historii českého a slovenského přistěhovalectví do Chile lze získat v diplomové práci Bc. Václava Žofka - "Česká emigrace do Chile po roce 1948: Tři případové studie (PDF, 755 KB)", ve které jsou popisovány mj. osudy nejvýznamnějších krajanů Milana Platovského, Věry Reichmannové - Kočařové a Miliče Sklenáře. Zajímavé informace obsahuje také diplomová práce J. Klímové -Česká imigrace do Chile v 1. polovině 20. století (PDF, 2 MB).

Velmi kvalitně zpracoval problematiku českých emigrantů v Chile mj. i ex velvyslanec J. Jiránek ve své knize "Češi a Slováci v Chile ve 20. století".

kniha Češi a Slováci v Chile ve 20. století, Univerzita Palackého v Olomouci 2012