česky  español 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: ZÚ Santiago/Embajada Santiago
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Baťa v Chile

Od roku 1939, kdy byl  založen první závod společnosti Baťa v Chile, patří Baťa neodmyslitelně k chilské realitě. Z tohoto důvodu ve městech Peňaflor a Melipilla působila významná česká kolonie.

Nejvýraznější československou aktivitou v Chile ke konci 30. let 20. století bylo založení Baťovy továrny v městečku Peňaflor. Rozhodnutí o vyslání zakladatelské výpravy padlo na poslední chvíli, neboť skupina pionýrů vyplouvá směr Chile přesně v den vstupu německých vojsk do Československa (14. března 1939). Není však známo, jestli to byla pouze náhoda nebo promyšlený tah J. A. Bati. Tato skupina byla tvořena 13 osobami, které již 23. března zakládají v Chile továrnu a akciovou společnost na výrobu obuvi. Jako lokalitu pro továrnu si vybrali městečko Peňaflor, které leží pouze 36 km od hlavního města Santiaga (údajně jim zdejší krajina a říčka protékající městem připomínala Zlín a jeho okolí). Nejdříve tu vybudovali budovu továrny, domky pro dělníky a poté uvedli továrnu do provozu (29. srpna 1939). V roce 1962 postavil Baťa druhou továrnu v nedalekém městě Melipilla.

Místní obyvatelé Peňafloru byli z Baťovy továrny nadšeni, neboť jim dala lepší způsob obživy, než jaké nabízelo místní zemědělství. Továrna také přilákala do městečka bankovní instituce, obchody a pořádala nejrůznější kulturní a sportovní události (založení hokejového, fotbalového a basketbalového týmu, pořádání slavnostních průvodů s alegorickými vozy při oslavě založení města či například také taneční večery s živou hudbou). Baťa dále založil Střední průmyslovou školu (Colegio Industrial), která měla vyučit mladé k práci v obuvnictví. V období největší konjunktury pracovalo v továrně na 3 600 dělníků a kromě těchto pracovala řada dalších ještě také doma.

Baťovi zaměstnanci vybudovali v Peňafloru továrnu, která nejen pomohla rozvoji města, ale v dalších letech se stává i útočištěm pro emigranty z Československa. Po nástupu komunistů v Československu sem přichází a usazuje se mladší generace Baťovců.

V městečku Peňaflor se díky Baťovým zaměstnancům vytvořilo druhé centrum československé komunity, které fungovalo paralelně s aktivitami komunity v Santiagu. Během II. světové války zde působila samostatná pobočka krajanské společnosti s názvem Masaryk.

Podrobnější informace najdete v materiálu zpracovaném velvyslanectvím ČR v Santiagu de Chile z internetových zdrojů v rámci přípravy výstavy o působení společnosti T. Baťi v Chile: Baťa v Chile: Peňaflor a Melipilla (DOCX, 4 MB)