
Ekonomický diplomat P. Havlík navštívil Národní institut pro jadernou fyziku ve Frascati
27.01.2025 / 15:52 | Aktualizováno: 27.01.2025 / 15:56
Zástupci ekonomického úseku Velvyslanectví ČR v Římě, ekonomický diplomat P. Havlík a ekonomický specialista A. Nimmerfrohová navštívili v rámci ekonomické a vědecké diplomacie Národní institut nukleární fyziky (INFN) ve Frascati. České zástupce přijali ředitelka Národních laboratoří Paola Gianotti a zástupce prezidenta INFN Marco Pallavicini. P. Havlík prezentoval na setkání Českou republiku a její vědecké a technické kapacity.
INFN je italská výzkumná agentura, která provádí teoretický a experimentální výzkum v oblasti jaderné fyziky. Všechny výzkumné aktivity INFN jsou prováděny v úzké spolupráci s italskými a zahraničními univerzitami na základě pevných akademických partnerství trvajících desetiletí. Základní výzkum v této oblasti vyžaduje použití nejmodernějších technologií a přístrojů vyvinutých INFN ve vlastních laboratořích a ve spolupráci s průmyslovým sektorem. V druhé polovině 50. let INFN navrhl a postavil první italský urychlovač, elektronový synchrotron vyvinutý ve Frascati, kde byla zřízena jeho první národní laboratoř. Ve stejném období se INFN začal podílet na výzkumu a použití stále výkonnějších urychlovačů, který prováděl CERN, Evropská organizace pro jaderný výzkum, se sídlem v Ženevě. Dnes INFN zaměstnává přibližně 5 000 vědců, techniků a dalších pracovníků a výzkum realizuje řada doktorandů a studentů, jejichž práce je mezinárodně uznávána nejen za jejich přínos pro různé evropské laboratoře, ale také pro řadu výzkumných center po celém světě a rovněž v České republice.
INFN v ČR úspěšně spolupracuje mimo jiné s vědeckým centrem ELI Beamlines v Dolních Břežanech. V dubnu 2012 bylo podepsáno Memorandum o porozumění (MoU) mezi INFN a ELI-Beamlines a Fyzikálním ústavem AV ČR v Praze pro realizaci ELIMED, zařízení na urychlování léčby nádorů, které bylo v červenci 2018 instalováno v ELI-Beamlines v Praze. INFN plánuje další spolupráci s ČR v rámci vůbec prvního globálního projektu Eupraxia, vyvíjejícím specializovanou infrastrukturu pro výzkum urychlení částic založenou na nových konceptech urychlování plazmatu a laserové technologii.
Zástupci INFN a velvyslanectví projednávali prohloubení další vědecko-technické spolupráce mezi Českou republikou a Itálií a domluvili follow up této návštěvy.