english  latviski  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Promítání filmu V. Chytilové Panelstory v rámci cyklu Kino a architektura v Rize

Dne 13. května 2010 proběhlo v rižském klubovém kině KSuns promítání filmu V. Chytilové Panelstory v rámci cyklu Kino a architektura. Projekt byl připraven ve spolupráci s místní projekční kanceláří Sarma & Norde. Filmovou kopii 35mm zajistil ZÚ Riga.

Projekční kancelář Sarma & Norde již několik let nabízí lotyšské odborné i laické veřejnosti cyklus Kino a architektura, který se zaměřuje, jak název napovídá, na filmovou architekturu jako pro mnohé režiséry důležitý umělecký vyjadřovací prostředek, např. Montáž a město s ukázkami z filmů S. Eizenšteina a V. Rutmana, Komický modernismus ve filmech J. Tatiho, Městský labyrint, Předměstí: metafora puritánství a konformismu s ukázkami z filmů D. Lynche či P. Fondy, Gotický dům: interiér a časová nepodmíněnost. Tyto cykly byly doplněny přednáškou místních odborníků.

Ovšem tato, v pořadí 13. lekce byla atypická tím, že hlavní slovo dostal celovečerní film. Jeho projekci předcházelo úvodní slovo velvyslance T. Pštrosse, který šířeji pohovořil o urbanistickém rozmachu panelové výstavby v bývalém Československu a jeho sociálních dopadech. Poté vystoupil nejznámější lotyšský filmový kritik N. Naumanis, který velmi obsáhle pohovořil o díle V. Chytilové. Nechyběla ani vzpomínka na jeho nezapomenutelné osobní setkání s osobitou českou režisérkou z Moskvy, kde byl právě tento její nekonvenční film krátce po svém vzniku uveden za poněkud „dramatických“ okolností (které mj. film provázely i v ČSSR).

Dobře připravená akce i zájem publika, které téměř zaplnilo dvousetmístný sál kina, nás i lotyšské partnery nadchly pro pokračování naší spolupráce i na některé z dalších lekcí.