english  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Orange the World – 16 dní aktivismu proti genderově podmíněnému násilí

Dne 25. listopadu je Mezinárodním dnem proti násilí na ženách. Styčný úřad České republiky v Ramalláhu se připojuje ke kampani OSN „Orange the World – 16 dní aktivismu proti genderově podmíněnému násilí na ženách a dívkách“, kterou symbolizuje oranžová barva.

Násilí vůči ženám, respektive genderově podmíněné násilí je závažným porušením lidských práv. Zahrnuje činy, jako je sexuální násilí, včetně znásilnění, mrzačení pohlavních orgánů, nucené sňatky, nucené potraty nebo sterilizace, obchodování s lidmi za účelem sexuálního vykořisťování, nebezpečné pronásledování, sexuální obtěžování, vraždy, nenávistné výroky a trestné činy na základě pohlaví, domácí násilí a různé formy násilí na internetu (kybernetické násilí).

Orange the World

Orange the World

Podle celosvětových průzkumů OSN byla téměř jedna ze tří žen starších 15 let nejméně jednou za život vystavena fyzickému nebo sexuálnímu násilí, ať už ze strany partnera nebo jiné osoby. Situaci dále zhoršují nejrůznější krize, ať již v důsledku válečných konfliktů, hospodářské nestability či změny klimatu. Rovněž pandemie COVID-19 rizikové faktory pro násilí na ženách a dívkách v mnoha případech zhoršila a posílila jeho základní příčiny.

Orange the World

Orange the World

Ochrana lidských práv a základních svobod, včetně práv žen a dívek, patří spolu s podporou demokracie ke stěžejním cílům zahraniční politiky České republiky. V souladu s Koncepcí podpory lidských práv a transformační spolupráce Česká republika podporuje rovné příležitosti žen a mužů a na jednáních OSN a dalších mezinárodních organizací aktivně vystupuje proti násilí na ženách a dívkách, včetně sexuálního násilí v ozbrojených konfliktech.

Orange the World

Orange the World