crnogorski  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: ZÚ
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Oslava česko-slovenských "osmičkových" výročí v Národním divadle v Podgorici

Dne 22. března 2018 se na půdě Národního divadla Černé Hory v Podgorici konala společná akce velvyslanectví České a Slovenské republiky k 100. výročí vzniku Československa a dalším společným "osmičkovým" výročím, které si naše dva státy v roce 2018 připomínají.

Slavnostního večera, který sestával z koncertu česko-slovenského dua "Pavel Burdych a Zuzana Berešová" a následné recepce, se jako čestný host zúčastnil předseda černohorského parlamentu pan Ivan Brajović. Ivan Brajović ve svém úvodním projevu vyzvedl důležitost vzniku Československa i následného klidného rozdělení státu. O významu "osmičkových" výročí, tradici spolupráce s černohorskými partnery a trvající podpoře vstupu Černé Hory do Evropské unie následně ve svých projevech hovořili i velvyslanec České republiky pan Karel Urban a velvyslanec Slovenské republiky pan Roman Hlobeň.

K dalším významným hostům patřili ministři černohorské vlády, poslanci, lídři politických stran, diplomaté, představitelé mezinárodních institucí působících v Černé Hoře a čeští i slovenští krajané.

Hudebníci - pan Pavel Burdych z České republiky a paní Zuzana Berešová ze Slovenské republiky - dechberoucím způsobem představili repertoár sestávající z děl Leoše Janáčka, Bedřicha Smetany, Antonína Dvořáka, Josefa Suka, Petera Machajdíka, Bély Kélera, Ladislava Kukoviče, Ilji Zeljenky i dalších hudebních mistrů.

Během následné recepce byly nabídnuty speciality české, slovenské i černohorské kuchyně. Akce se setkala s velkým ohlasem účastníků, referovala o ní i řada černohorských médií.