Český propojovací uzel NIX.CZ pomáhá s rozvojem Internetu v Černé Hoře
18.07.2016 / 17:42 | Aktualizováno: 18.07.2016 / 17:55
Praha/Podgorica, 12. července 2016 - Zaměstnanci sdružení NIX.CZ, českého neutrálního propojovacího uzlu, spolupracují v tomto roce s kolegy z Černohorské Univerzity, která provozuje MIXP (Montenegro Internet Exchange Point), na rozvoji a zahájení komerčního provozu nezávislého propojovacího uzlu v této středomořské republice. Cílem černohorského národního propojovacího uzlu je přispět k rozvoji Internetu v Černé Hoře, zlepšení kvality internetového připojení a snížení jeho ceny.
Vice informací najdete v tiskové zprávě uvedené v textu níže ale i na webových stránkách Univerzity Černé Hory.
" V rámci projektu Danube Peering podpořeného fondem START Evropské komise se čeští internetoví odborníci zaměřují především na zprovoznění technické infrastruktury a posílení operačních kapacit.
"Rád bych poděkoval kolegům z NIX.CZ za spolupráci, při které se nám podařilo vybudovat a spustit první samostatný internetový propojovací uzel v Černé Hoře, který v současné době sdružuje sedm sítí. Věřím, že naše partnerství bude pokračovat, a že budeme moci i nadále sdílet zkušenosti, informace a v budoucnu také internetová data," řekl Božo Krstajić, předseda představenstva MIXP.
Oproti například českému propojovacímu NIX.CZ se počet připojených sítí může zdát malý, je však třeba si uvědomit, že počet obyvatel i počet internetových uživatelů je několikanásobně nižší. V Černé Hoře aktuálně využívá Internet přibližně 380 tisíc obyvatel.
„Jsme rádi, že můžeme kolegům z Černé Hory předat naše zkušenosti, které jsme získali za 20 let provozu neutrálního propojovacího uzlu. Těší nás také zájem o naše projekty, konkrétně o bezpečnostní projekt FENIX. Díky této příležitosti se můžeme podílet na spolupráci, která ve svém důsledku pomáhá nejen k rozšíření Internetu, ale zároveň také rozvoji ekonomiky,“ říká Martin Semrád, výkonný ředitel sdružení NIX.CZ.
Společně se sdružením NIX.CZ podpořilo rozvoj Internetu v Černé Hoře i sdružení CZ.NIC, správce české národní domény, a to prostřednictvím projektu routovacího démona BIRD, který MIXP využívá k propojování jednotlivých sítí na svých route serverech.
„Podle průzkumu asociace EURO-IX používají český software BIRD dvě třetiny všech internetových propojovacích uzlů prakticky na celém světě. Těší nás, že se pro něj rozhodli i kolegové z Černé Hory,“ dodává Ondřej Filip, výkonný ředitel sdružení CZ.NIC."
zdroj: NIX.cz