english  norsk  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Radio Free Europe
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Velvyslanectví ČR v Oslo uspořádalo panelovou debatu ke svobodě médií

V rámci oslavy 30. výročí Mezinárodního dne svobody tisku uspořádalo Velvyslanectví ČR v Oslo ve spolupráci s Velvyslanectvím USA v Oslo a Nobel Peace Center panelovou debatu k nesvobodě médií v Rusku a Bělorusku a exilové žurnalistice. O své zkušenosti se podělili zástupci nezávislých médií, která byla nucena tyto země opustit a působit v exilu. Velvyslanec Červenka ocenil jejich odvahu při šíření informací a vyzval demokratické státy k posílení podpory nezávislých médií v nesvobodných zemích.
 

Veřejnou debatu hostovala prestižní norská nevládní organizace Nobel Peace Center v rámci série Nobel Peace Talks dne 3. května 2023. V jejím úvodu připomněl velvyslanec USA Marc Nathanson své celoživotní zkušenosti ze světa médií a působení v čele United States Agency for Global Media i úzké vazby na Rádio Svobodná Evropa / Rádio Svoboda z doby jejího přesunu do Prahy. Vyzdvihl současně velmi pozitivní roli ČR při podpoře svobody médií.

Panel za účasti ředitele Rádia Svobodná Evropa/Rádia Svoboda Jamieho Flye, zakladatelky nezávislého ruského média Verstka Loly Tagaevy a mediální ředitelky běloruského Zerkalo.io (dřívější TUT.BY) Aliaksandry Puškiny debatoval o stavu svobody tisku v Rusku a Bělorusku, zkušenostech s exilovou žurnalistikou a výzvách, kterým nezávislá média a jejich pracovníci čelí. Jejich silné osobní příběhy zasáhly posluchače v Domus Bibliotheca Univerzity v Oslo i diváky online.

Velvyslanec David Červenka ocenil odvahu nezávislých novinářů při šíření informací. S osobní vzpomínkou na neocenitelný přínos vysílání Svobodné Evropy v dobách nesvobody vyzval demokratické státy k posílení podpory nezávislých médií v nesvobodných zemích. Přes neustále upadající stav svobody tisku v Rusku a Bělorusku, utlačování občanské společnosti a pronásledování médií „statečné novinářky jako Lola a Aliaksandra stále nacházejí odvahu k důležité práci pro své občany a celý svět, který se jejich prostřednictvím dovídá o tamní situaci“, uvedl velvyslanec.

Debata k 30. výročí Mezinárodního dne svobody tisku za účasti ředitele Rádia Svobodná Evropa/Rádia Svoboda byla symbolickým zhmotněním společného prohlášení ČR a USA ke svobodě médií uzavřeného oběma ministry zahraničí ve Washingtonu v předvečer tohoto výročí.  Velvyslanci ČR a USA v Oslo zopakovali připravenost svých vlád podporovat svobodu médií v rámci širší koalice zemí.

Podpora svobody projevu a médií patří mezi dlouhodobé priority české zahraniční politiky. V rámci Programu transformační spolupráce vydává MZV ročně více než 25 mil. Kč na projekty podporující nezávislá média, mediální výchovu a školení novinářů, včetně iniciativ zaměřených na boj proti dezinformacím. Jako člen mezinárodní Koalice pro svobodu médií se Česko aktivně zasazuje o podporu a ochranu nezávislých médií a novinářů. Ohroženým novinářům pomáhá  i ryze prakticky skrze urgentní vízovou podporu ve chvíli, kdy potřebují ze svého působiště z bezpečnostních důvodů urychleně odjet. Rádio Svobodná Evropa / Rádio Svoboda, které sídlí v Praze od roku 1995, je dlouhodobým významným partnerem ČR.

 

Foto: Nobel Peace Center

World Press Freedom Day

Foto: Mette Bruaas / Nobels Fredssenter 

World Press Freedom Day

Foto: Mette Bruaas / Nobels Fredssenter 

Foto: Mette Bruaas / Nobels Fredssenter