english  norsk  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Ambasáda České republiky v Oslo
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Velvyslanec David Červenka se setkal s honorárními konzuly ČR v Norsku

Na velvyslanectví ČR v Oslo proběhlo 27. února 2023 setkání s honorárními konzuly zastupujícími ČR v Norsku. Cílem půldenního pracovního jednání bylo společně definovat priority pro rok 2023 v jednotlivých oblastech a nastavit efektivní spolupráci při prosazování českých zájmů v Norsku. Velvyslanec Červenka avizoval brzké návštěvy honorárních konzulátů k posílení vztahů v jednotlivých norských regionech.
 

Na pozvání velvyslance Davida Červenky se sešli honorární konzul ČR v Bergenu Carl-Fredrik Joys, honorární konzul ČR v Trondheimu Oddvar Karlsen a honorární konzul ČR v Sjøveganu Arve Johansen. Současně byl k účasti přizván ředitel regionálního zastoupení Českého centra Michal Brenner. Priority v oblasti obchodu a turistiky, pokrývané regionálním zastoupením Czech Trade a Czechtourism ve Stockholmu, tlumočili zástupci velvyslanectví. Smyslem schůzky bylo definování priorit na rok 2023 a možných aktivit ČR v jednotlivých regionech.

 

Po osobním rozhovoru každého z hostů s velvyslancem proběhlo společné pracovní jednání za účasti ostatních diplomatů velvyslanectví. Jednotliví honorární konzulové představili svoje regiony, jejich specifika a důležité ekonomické, obchodní, akademické, vědecké i kulturní události v nadcházejícím roce. Velvyslanec Červenka zdůraznil, že „vzhledem ke geografické rozlehlosti Norska představuje síť honorárních konzulátů pro ČR a její občany neocenitelnou pomoc“. Poměrně velká krajanská komunita žije ve Stavangeru, Bergenu a v Trondheimu, ale mnoho Čechů se usadilo i v oblastech za severním polárním kruhem. 

 

Diskuse se rovněž věnovala možnostem zapojení honorárních konzulů do posílení obchodní i kulturní spolupráce mezi Českou republikou a Norskem. „Mým dlouhodobým cílem bude osvěta ČR v Norsku a podpora našeho vnímání jakožto země demokratické, důvěryhodné a bezpečné, sdílející s Norskem stejné hodnoty. Země kulturní se vzdělanou populací. Země prosperující s otevřenou ekonomikou založenou na široké průmyslové tradici, která se současně dívá do budoucna a je schopna ve vybraných odvětvích nabídnout špičkové výrobky a technologie, resp. investiční příležitosti pro norské subjekty“, uvedl velvyslanec Červenka jako základní východiska svého působení v Norsku. Jako pozitivní příklady vyzdvihl úspěšné zapojení stavební firmy Metrostav Norge do budování zdejší infrastruktury či oblíbené vozy Škoda Auto v Norsku.

 

V průběhu jednání byly přiblíženy projekty, kterým by se velvyslanectví ve spolupráci s honorárními konzuláty mohlo v budoucnu věnovat. Velvyslanec avizoval brzkou návštěvu v sídelních městech honorárních konzulátů k posílení vztahů v jednotlivých norských regionech a požádal konzuly o přípravu relevantních jednání.