english  norsk  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Velvyslanec David Červenka předal pověřovací listiny prezidentovi Islandské republiky

Dne 31. ledna 2023 předal velvyslanec David Červenka do rukou prezidenta Islandské republiky Guðniho Thorlaciuse Jóhannessona pověřovací listiny. 

Během následného přátelského rozhovoru prezident Jóhannesson vysoce ocenil bezproblémové bilaterální vztahy obou států. Znovu zopakoval gratulace nově zvolenému prezidentovi republiky Petru Pavlovi a živě se zajímal o aktuální dění v Česku. Oba partneři odsoudili pokračující ruskou agresi vůči Ukrajině a diskutovali o jejích dopadech. Prezident Jóhannesson dále ocenil dynamicky se rozvíjející českou komunitu na Islandu, která dosahuje téměř 1000 osob.

U příležitosti cesty na Island velvyslanec David Červenka jednal rovněž s vrcholnými představiteli islandského Ministerstva zahraničních věcí. Přijal jej státní tajemník Martin Eyjólfsson, vrchní ředitelka sekce pro mezinárodní otázky a politiku María Mjöll Jonsdóttir a vrchní ředitel pro zahraniční obchod a ekonomiku Ragnar Kristjánsson. Rozhovory potvrdily, že si Česko a Island, jakožto alianční spojenci a partneři v Evropském hospodářském prostoru, jsou v zahraniční politice názorově velmi blízcí. Existuje přitom potenciál prohloubení spolupráce, a to jak bilaterálně, v mezinárodních organizacích, tak i ve vzájemném obchodu (např. odvětví stavebnictví, zdravotnictví či v dopravním průmyslu).

Velvyslanec se dále setkal s vedoucí Delegace EU na Islandu, velvyslankyní Lucií Samcovou-Hall Allen, s níž prodiskutovali prioritní témata ve vztazích EU s Islandem. Program velvyslance dále zahrnoval schůzku s polským velvyslancem Gerardem Pokruszyńskim  jakožto doyenem diplomatického sboru na Islandu, s honorárním konzulem ČR Őgmundurem Skarphédinssonem a se zástupkyněmi české krajanské komunity.

Předání pověřovacích listin

Předání pověřovacích listin

Jednání se státním tajemníkem

Jednání se státním tajemníkem

Jednání s VŘ pro mezinárodní otázky

Jednání s VŘ pro mezinárodní otázky

Jednání s VŘ pro zahraniční obchod a ekonomiku

Jednání s VŘ pro zahraniční obchod a ekonomiku