english  norsk  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Velvyslanec Červenka jednal v Trondheimu o posílení spolupráce

Ve dnech 19.—20. dubna 2023 navštívil velvyslanec David Červenka Trondheim. Během svého dvoudenního pracovního pobytu se velvyslanec v doprovodu honorárního konzula ČR ve středním Norsku, pana Oddvara Kristiana Karlsena, setkal se zástupci města, univerzity, firem, občanských organizací a kulturních institucí.
 

Velvyslanec David Červenka partnerům představil priority české vlády a svého působení v Norsku. Na pozadí mezinárodních akcí, které bude Trondheim hostit v nadcházejících letech, zástupci města a obchodní komory přiblížili možnosti užší spolupráce s Českou republikou v oblasti vědy a výzkumu, gastronomie i sportu (mj. pořadatel nejprestižnější gastronomické soutěže Bocuse d'Or 2024 a FIS Nordic World Ski Championships v roce 2025). Debata s nevládním sektorem zastoupeným památníkem Falstad Senteret a Vojenským muzeem Rustkammeret se zaměřila na sdílení zkušeností s připomínkou historie a lidskoprávního vzdělávání. Shodli jsme se na pokračování oboustranně přínosné spolupráce s českými institucemi ÚSTR, Muzeem romské kultury / Památníkem Lety u Písku či Pamětí národa.

Na univerzitě se velvyslanec Červenka setkal s českými studenty Norges teknisk-naturvitenskapelige universitet, kterých největší univerzita v Norsku ročně přijímá více než tři desítky. Při jednání s norskými partnery podpořil prohloubení bilaterální spolupráce s českými vysokými školami a předal jim konkrétní nabídku Lékařské fakulty Masarykovy univerzity. Během návštěvy SINTEF, největší nezávislé výzkumné organizaci v Evropě s roční tržbou 3,8 mld. NOK, se velvyslanec dále zajímal o příležitosti pro české instituce. Pozitivní příklad česko-norské obchodní spolupráce představila firma KASPO Maskin AS, která je výhradním dovozcem obráběcích strojů TOS Olomouc a TOS Varsdorf pro celé Norsko.

Návštěva podtrhla postavení Trondheimu jakožto historického hlavního města, které se aktuálně výrazně profiluje v oblasti vědy a nových technologií. Velvyslanec ocenil příležitosti, které region České republice nabízí v širokém spektru odvětví. Trøndelag je navíc častou turistickou destinací, ročně ho navštíví 30 tisíc Čechů. Pracovní jednání přinesla řadu konkrétních podnětů pro další společné projekty.