Ministr zahraničních věcí ocenil předního českého polárního vědce
04.07.2025 / 15:11 | Aktualizováno: 04.07.2025 / 15:34
Ministr zahraničních věcí Jan Lipavský udělil Cenu Gratias agit přední osobnosti českého polárního výzkumu prof. Josefu Elsterovi za šíření dobrého jména Česka v zahraničí. Profesor Elster stál u zrodu České arktické vědecké stanice Josefa Svobody na Svalbardu, výrazně přispěl k česko-norské vědecké spolupráci a propojení české polární vědy s mezinárodními institucemi, včetně International Arctic Science Committee, jejíž sekretariát sídlí na Islandu.
Profesor Josef Elster z Přírodovědecké fakulty Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích se stal jedním z letošních laureátů ceny Gratias agit, kterou udělil ministr zahraničních věcí Jan Lipavský za šíření dobrého jména České republiky za jejími hranicemi. V rámci slavnostní ceremonie v Černínském paláci dne 26. června 2025 ministr Lipavský laureátům poděkoval těmito slovy: „Vaše působení je příkladem velkého entuziasmu. Dobře si uvědomuji, že stavíte mosty mezi různými národy a kulturami, což je v dnešní době obzvláště nelehká práce.“
Profesor Elster je světovým odborníkem na studium sinic a řas v polárních oblastech. Zabývá se také ústupem ledovců a hydrologií odledněných území. Byl u počátků výzkumů polárních oblastí, které na Jihočeské univerzitě začaly v roce 2007 první expedicí na Svalbard právě pod vedením profesora Elstera. Na Jihočeské univerzitě poté založil Centrum polární ekologie na Přírodovědecké fakultě. Pomáhal vytvořit Českou antarktickou vědeckou stanici Johanna Gregora Mendela na ostrově Jamese Rosse a byl u zrodu České arktické vědecké stanice Josefa Svobody na Svalbardu. Ta je klíčovým výzkumným centrem Jihočeské univerzity pro české i zahraniční vědce.
Velvyslanec David Červenka profesoru Elsterovi následně osobně poděkoval za jeho dlouhodobou práci ve prospěch ČR a šíření dobrého jména české polární vědy v Norsku a na Islandu, o čemž se osobně přesvědčil v obou zemích. Ocenil rovněž jeho přínos vědců z Jihočeské univerzity k navazování spolupráce s norskými a islandskými partnery, z níž mohou těžit čeští vědci a polárníci z dalších akademických pracovišť a institucí. Závěrem vyjádřil velvyslanec Červenka přesvědčení, že toto ocenění Gratias agit přispěje k větší popularizaci české polární vědy a jejímu dalšímu síťování doma i v zahraničí.