english  norsk  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Armáda ČR
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo X logo Facebook logo

Čeští letci převzali ochranu vzdušného prostoru Islandu

(Archivní článek, platnost skončena 07.07.2025.)

Čeští stíhači se dne 31. května oficiálně ujali role ochránců vzdušného prostoru Islandu (tzv. Air Policing). Island nemá vlastní armádu, a tak se v Air Policingu střídají spojenecké země NATO. AČR bude tento úkol vykonávat již počtvrté, a naváže tak na své předchozí úspěšné airpolicingové mise na Islandu v letech 2014-16. Čeští letci budou střežit vzdušný prostor nejen celého ostrova, ale zajišťovat ochranu i zhruba dvousetkilometrového pásu kolem něj.

I tentokrát český kontingent využívá letouny JAS-39 Gripen. Pět těchto strojů odstartovalo 22. května z čáslavské letecké základny a během následujícího týdne se připravovalo za oficiální převzetí operačního úkolu. Stíhačky budou na Islandu působit po dobu pěti týdnů. Český kontingent tvoří 95 vojáků převážně z 21. základny taktického letectva v Čáslavi, které doplňuje několik specialistů z dalších útvarů. Jeho velením byl pověřen jeden z nejzkušenějších stíhacích pilotů z čáslavské základny, pplk.. Vladimír Málek, současný velitel 211. taktické letky.

Hlavním cílem Air Policingu na Islandu je zajistit dostatečný situační přehled a bezpečí v této důležité části vzdušného prostoru NATO. Nejen proto, že Island nemá vlastní armádu, ale i vzhledem k jeho strategické geografické poloze zde udržují alianční spojenci po dohodě s islandskými orgány periodickou přítomnost stíhacích letadel dislokovaných na základně Keflavík. „Stíhací letouny JAS-39C Gripen budou držet ostrou hotovost v rámci systému NATINAMDS (NATO Integrated Air and Missile Defence System – Integrovaný systém protivzdušné a protiraketové obrany NATO) tak, aby byla zachována integrita a bezpečnost aliančního vzdušného prostoru. Při plnění operačního úkolu nebudou piloti pouze zasahovat proti letounům, které nedodržují stanovená pravidla mezinárodního leteckého provozu a které se blíží, či již vstoupily do spojeneckého vzdušného prostoru, ale budou se také podílet na výcviku a udržování schopností islandských letových návodčí z CRC (Control and Reporting Centre), kteří k tomu nemohou využít vlastní letectvo," uvedl zástupce velitele Velitelství pro operace AČR generálmajor Jaroslav Míka.

Nasazení českých letounů na Islandu je dalším důkazem spolehlivosti a připravenosti Armády ČR plnit své závazky v rámci kolektivní obrany NATO. Díky zkušenostem z předchozích misí, profesionálnímu přístupu a důkladné přípravě je český kontingent plně připraven zajistit bezpečnost aliančního vzdušného prostoru a zároveň přispět k posílení spolupráce se spojenci v severním Atlantiku.

(s využitím článku AČR na webu https://acr.mo.gov.cz/)

Čeští letci převzali ochranu vzdušného prostoru Islandu

Čeští letci převzali ochranu vzdušného prostoru Islandu

Čeští letci převzali ochranu vzdušného prostoru Islandu

Čeští letci převzali ochranu vzdušného prostoru Islandu