Velvyslanectví nabídlo norskému publiku přehlídku české kinematografie
20.12.2024 / 10:59 | Aktualizováno: 21.01.2025 / 09:35
V uplynulých týdnech nabídlo české velvyslanectví v Oslo norskému publiku sérii českých filmů různých žánrů představující století české kinematografie. Milovníci němých filmů si přišli na své u filmu Bílý ráj, střední generaci zaujala Vorlíčkova retrospektiva. Nová produkce byla zastoupena filmem Bratři a pásmem animovaných filmů pro děti. Díky podpoře společnosti Metrostav Norge a spolupráci velvyslanectví ČR se Cinemateket, Norským filmovým institutem a Filmovým klubem v Tromsø oslovila česká kinematografie téměř tisícovku diváků.
Vorlíčkova retrospektiva
Velvyslanectví podpořilo promítání tři filmů českého režiséra Václava Vorlíčka v ikonickém Verdensteatret v Tromsø: Dívka na koštěti (27. listopadu), Jak utopit dr. Mráčka aneb Konec vodníků v Čechách (30. listopadu) a, v Norsku velmi oblíbené české pohádky, Tři oříšky pro Popelku (4. prosince). Filmový klub v Tromsø se snaží rozšiřovat zájem o filmovou historii a prezentovat filmy způsobem, který je věrný původnímu formátu a metodě promítání. Diváci si tak mohli vychutnat české klasické filmy ze 70. let minulého století v původním znění s anglickými titulky.
Bratři
V Oslo uspořádalo velvyslanectví v sobotu 30. listopadu filmový večer s promítáním filmu Bratři. Dramatický film režiséra Tomáše Mašína z roku 2023 získal cenou Českého lva za nejlepší film roku 2023 a byl navržen na cenu Akademie v roce 2024. Film vypráví jeden z největších příběhů studené války o boji s komunistickým režimem a neuvěřitelným útěkem do Západního Berlína. V Oslo Cinemateket uvítal velvyslanec David Červenka hosty z řad diplomatického sboru a krajanské komunity na číši vína organizovanou ve spolupráci s úřadem přidělence obrany ČR.
Piknikové příběhy
Dětem bylo určeno promítání čtyř oceněných animovaných filmů a animační workshop, který organizovalo české velvyslanectví v Oslo ve spolupráci s kinem Norského filmového institutu a českou produkční společností Maur film s.r.o. v neděli 1. prosince. Děti zhlédly čtyři „piknikové příběhy“ mladých českých talentovaných tvůrců: Máma má vždy pravdu (2022), Plevel (2024), Suzie v zahradě (2022) a O krávě (2023). Pak už si mohly samy zkusit natočit vlastní animovaný film pod vedením Márii Môťovské a Pavly Baštanové. Za dvě hodiny děti v několika skupinách stihly vymyslet námět, vytvořit vlastní animovaná pozadí a loutky a natočit filmy pomocí aplikace iStopMotions, včetně zvuku. Následovala projekce pro všechny zúčastněné a jejich rodiče, odměněná velkým potleskem.
Mária Moťovská je absolventka FAMU, v současné době kreativní producentka především animovaných, ale i hraných filmů žijící v Norsku. Její film Dcera (2019) získal cenu Magnesii za nejlepší studentský film a také studentského Oscara; byl také nominován na cenu Akademie za nejlepší krátkometrážní animovaný film. Další její film Rudé boty (2021) byl uveden na mezinárodním filmovém festivalu v Cannes. Pavla Baštanová je animátorka a ilustrátorka žijící v Olomouci v České republice. Pavla ilustruje dětské knížky, vytváří originální animované filmy (včetně jednoho z promítaných filmů O krávě). Na Univerzitě Palackého v Olomouci vyučuje tradiční grafické techniky.
Bílý ráj
V adventním čase uspořádalo velvyslanectví ve spolupráci s kinem Norského filmového institutu promítání československého prvorepublikového němého filmu „Bílý ráj“, který v roce 1924 natočil režisér a herec Karel Lamač. V době svého vzniku se film dočkal příznivého přijetí jak doma, tak v zahraničí, a úspěchy slaví i dnes. V Oslo byl tento film s úžasnou vánoční scenérií a nádhernými sekvencemi promítán pro velký úspěch v loňském roce již podruhé a letos ho navíc shlédli i diváci ve Verdensteatret v Tromsø. Jedinečnost filmového zážitku tkví rovněž v tom, že film byl v obou kinech promítán za živého hudebního doprovodu pianisty Kjetila Schjander Luhra, který uspořádal několik koncertů na Dnech němého filmu v Tromsø a promítání němých filmů v Norském filmovém institutu doprovází od r. 2001.