česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Specifika, bezpečnostní situace, doporučení turistům

Na Kypru se lze bez problémů domluvit anglicky. Motorová vozidla jezdí po levé straně. Kypr patří mezi bezpečné země a pouliční kriminalita je nízká. Kyperské úřady přísně stíhají výrobu, distribuci, dovoz i pouhé držení drog. Za porušení zákona hrozí vysoký trest odnětí svobody nebo peněžitý trest, případně oba současně. Zároveň může být pachatel deportovaný a stát se do budoucna nežádoucí osobou se zákazem vstupu na Kypr.

Podle zákonů Kyperské republiky je považovaný za legální vstup na ostrov pouze příjezd přes mezinárodní letiště v Larnace a Paphosu nebo přes přístavy v Larnace, Limassolu, Paphosu a Latsi. Turisté, kteří vstoupí na Kypr přes tyto hraniční přechody, můžou cestovat na severní část ostrova (do tzv. „Severokyperské turecké republiky“, SKTR). Úřady Kyperské republiky však mohou při návratu na území kontrolované vládou požadovat předložení letenky či lodního lístku jako důkaz, že občan vstoupil na Kypr legálně. Turistům, kteří přijeli na ostrov přes jiné hraniční přechody (zejména letiště Ercan), se může v krajním případě stát, že nebudou vpuštěni na území kontrolované vládou.

Mezi oběma částmi Kypru je pro české turisty možné cestovat na základě platného cestovního pasu nebo občanského průkazu. Podle informací, které má ZÚ v současnosti k dispozici, se při vstupu na Kypr přes území tzv. SKTR musí čeští občané prokázat cestovním pasem platným alespoň dalších 6 měsíců od data příjezdu. V severní části Kypru můžou čeští občané na jeho základě pobývat jako turisté maximálně 30 dnů, neprokážou-li při vstupu na území tzv. SKTR jiné důvody k delšímu pobytu.

Přechody: na ulici Ledra a u hotelu Ledra Palace v Nikósii (oba pouze pro pěší), Agios Dometios v Nikósii, dále na západě Astromeritis-Zodhia, Limnitis, Lefka-Apliki a na východě Pyla-Pergamos, Agios Nikolaos-Strovilia (britská základna Dhekelia) a Dherynia.

V případě cestování autem z půjčovny pečlivě zvažte jeho používání na opačné straně ostrova, než kde je registrováno (z jihu na sever a obráceně), a před případnou cestou si důkladně prostudujte podmínky pronájmu. Většina autopůjčoven nemá sjednané havarijní pojištění pro druhou část Kypru a pojistka sjednávaná na hranicích funguje pouze jako povinné ručení. V případě zaviněné autonehody nebo odcizení vozu následně turistům hrozí, že budou hradit veškeré způsobené škody z vlastních prostředků.

S ohledem na skutečnost, že tzv. Severokyperskou tureckou republiku žádný stát (kromě Turecka) mezinárodně neuznává, může být konzulární pomoc turistům pobývajícím v severní části ostrova poskytována pouze ve velmi omezeném rozsahu. Ze stejného důvodu informace, které zde k území severního Kypru poskytujeme, nemohou být považovány za oficiálně ověřené a jsou tedy pouze informativní.

Před koupí či převodem nemovitého majetku v okupované části ostrova (na území tzv. SKTR) se striktně doporučujeme nechat si vypracovat kvalifikovaný právní posudek o stavu vlastnického práva k dané nemovitosti. Existuje riziko, že se může jednat o nemovitost nabízenou bez souhlasu jejího registrovaného vlastníka, kterému je od invaze v roce 1974 odepřeno právo s ní nakládat. Podle zákonů Kyperské republiky je neoprávněné nakládání s  nemovitým majetkem bez souhlasu jeho registrovaného vlastníka trestným činem. Má se tím v co největší míře zabránit svévolnému nakládání s majetkem oprávněných vlastníků – řeckých Kypřanů, v severní části ostrova.