Měl Kafka smysl pro humor?

Nezisková organizace a čtenářský klub Vivliotropio za podpory Velvyslanectví České republiky v Nikósii uspořádali dne 13. 11. 2019 ve večerních hodinách divadelní představení a diskuzi pod názvem „ Měl Kafka smysl pro humor“?

Přednáška na téma „Měl Kafka smysl pro humor“ byla pořádaná při příležitosti nových vydání a překladů Kafkových děl po celé Evropě, mezi nimi i do řeckého jazyka.

Celý život Franze Kafky, jeho myšlenková interpretace a dokonce i jeho práce jsou založeny na hlubokém nedorozumění, že byl přísným až asketickým člověkem. Byl to právě spisovatel Max Brodt, který pochopil, že Kafkovou zbraní proti šílenství moderního světa byl jeho výrazný humor. Tomuto tématu byla věnována přednáška na téma „Měl Kafka smysl pro humor“, která byla organizovaná čtenářským klubem Vivliotropio a svou podporu jí poskytlo také Velvyslanectví České republiky v Nikósii.

Přednášejícími byli literární kritička Tina Mandilaras a autor a překladatel Spyros Giannaras.

Divadelní představení nazvané „Můj drahý otče“ předvedl divadelní soubor Mitos.

„Můj drahý otče“ bylo inspirováno událostí z roku 1919, kdy si Kafka pronajal pokoj v penzionu Stüdl nedaleko od Prahy a ve svých 36 letech psal po dobu devíti dnů svému otci bezprecedentní a tvrdou zprávu, která mu však nikdy nebyla doručena. 

Vystoupení bylo obohaceno živou debatou s diváky, s nimiž organizátoři akce diskutovali na téma ironie, symbolismu a skrytého humoru v Kafkově díle.

Informace o akci vyšly také ve třech kyperských denících: Politis, Kathimerini, Phileleftheros

Galerie


Kafka