česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Česká republika finančně podpoří péči o nezletilé migranty na Kypru

Ve středu 22. listopadu 2023 podepsal v Nikósii velvyslanec Vladimír Němec v zastoupení ředitelky odboru azylové a migrační politiky Ministerstva vnitra ČR „Dohodu o peněžním daru na podporu projektu výstavby ubytovacího centra pro nezletilé žadatele o mezinárodní ochranu“.

Za kyperskou stranu dohodu podepsal (za přítomnosti ministryně Marileny Evangelou) stálý tajemník ministerstva sociální péče Kyperské republiky Yiannis Nicolaides.

Předmětem dohody je poskytnutí peněžního daru ve výši 12,500,000 CZK specificky učeného na financování projektu výstavby centra pro nezletilé žadatele o mezinárodní ochranu (Construction of the accomodation centre for unaccompanied minor applicants for international protection). Centrum bude vybudováno do 30. listopadu 2025. Projekt bude sloužit jako záložní centrum (back-up) pro budoucí začleňování dětí do kyperské společnosti. Cílem není koncentrace všech nezletilých trvale do jednoho zařízení, ani jejich izolace, ale naopak jejich postupná integrace.

Na Kypru žije v současné době zhruba 1200 nezletilých žadatelů o mezinárodní ochranu. Jsou dočasně rozmístěni v různých zařízeních, včetně rodin, které projevily zájem tyto děti ubytovat. Integraci do určité míry usnadňuje skutečnost, že podstatná část dětí je syrského původu a na Kypru žije poměrně silná syrská komunita. Tyto rodiny částečně pomáhají začleňovat nezletilé do společnosti.

Ministryně na závěr ceremonie poděkovala České republice za dar, velmi ocenila spolupráci s českým ministerstvem vnitra a vyslovila přání pokračovat v navázané spolupráci nejen v oblasti migrace, ale také např. v oblasti humanitární nebo lidských práv.

 

Setkání s ministryní Marilenou Evangelou

Setkání s ministryní Marilenou Evangelou

Podpis dohody 1

Podpis dohody 1

 

Podpis dohody 2

Podpis dohody 2

Vladimír Němec, Marilena Evangelou, Yiannis Nicolaides

Vladimír Němec, Marilena Evangelou, Yiannis Nicolaides