25. výročí vzniku České republiky
14.01.2018 / 14:48
Ve čtvrtek 11. ledna 2018 se na hlavním výstavišti v Dillí uskutečnila vzpomínková akce věnovaná 25. výročí vzniku České republiky a Slovenské republiky.
Akce se uskutečnila v rámci 26. ročníku Světového knižního veletrhu pořádaného indickou státní institucí pro podporu literatury Národním knižním trustem (NBT = National Book Trust).

Pořadateli akce bylo velvyslanectví České republiky a velvyslanectví Slovenské republiky v Dillí a zúčastnili se jej i zástupci významných českých firem.

Hlavním hostem na akci byl významný indický filozof a předseda NBT pan Baldeo Bhai Sharma, který v minulosti vydával různé noviny a časopisy.

Na stánku Evropské unie v mezinárodním pavilónu č. 7 se nejprve uskutečnil flash mob (upoutávka) v podobě zahrané Evropské hymny, jejíž melodie byla převzata z 9. symfonie Ludvíka van Beethovena složené na slova básně Friedricha Schillera "Óda na radost". Tato skladba byla vybrána proto, že vyjadřuje evropské ideály svobody, míru a solidarity.

Krátké uvítání poté učinil dirigent indického původu žijící v České republice pan Debashish Chaudhuri, který ten den přicestoval do Indie z České republiky spolu s dalšími 59 členy zlínské Filharmonie Bohuslava Martinů. Mnozí z nich si vzpomínkovou akci v Dillí nenechali ujít.

Hlavní část vzpomínkové akce pak začala ve zvláštním pro tento účel upraveném sále, a to státními hymnami Indické republiky, České republiky a Slovenské republiky, které zahrál žesťový sextet sestávající z následujících hudebníků:
Pavel Skopal - 1. trubka
Zdeněk Macek - 2. trubka
Milan Kubát - francouzský lesní roh
Vít Pospíšil - 1. trombón
Pavel Nevařil - 2. trombón
Miloslav Žvaček - tuba

Následovaly slavnostní projevy velvyslanců České republiky, Slovenské republiky a Evropské unie.

Velvyslanec České republiky Milan Hovorka ve svém vystoupení zdůraznil důležitost, jakou Česká republika i Slovenská republika přikládají vzájemným vztahům s Indií a neopomněl zopakovat jedinečnost vztahů mezi Čechy a Slováky a skutečnost, že tyto vztahy nikdy nebyly tak excelentní jako právě dnes. Také připomněl, že knihy a hudba jsou jako jídlo a pití, jedno nemůže být bez druhého, a proto je velmi rád, že právě na tomto Světovém knižním veletrhu bylo možné uspořádat tuto připomínkovou akci k 25. výročí vzniku samostatných dvou států spočívající ve vystoupení vybraných devíti členů zlínské filharmonie.

Velvyslanec Slovenské republiky v Indii pan Žigmund Bertók v úvodu svého vystoupení vyjádřil, že vše, co chtěl říci, již bylo řečeno. Proto krátce poděkoval indickým pořadatelům veletrhu, a výslovně předsedovi NBT, Delegaci Evropské unie a jmenovitě velvyslanci EU v Indii Tomáši Kozlowskému za to, že se snaží společně prezentovat evropské literární dědictví. Poděkoval také týmu velvyslanectví České republiky v Dillí a velvyslanci Milanu Hovorkovi za zajištění hudebníků ze Zlína.

Slovo si poté vzal velvyslanec Evropské unie v Indii pan Tomasz Kozlowski, který zdůraznil jedinečnost evropského literárního a kulturního bohatství, bohaté kulturní vztahy Evropy a Indie a vyjádřil spokojenost nad vysokým počtem návštěvníků.

Následovalo několik hudebních vystoupení žesťového sextetu, prokládaných skladbami dechového tria ve složení:

Monika Žedičová - hoboj

Jiří Kundl - klarinet

Michal Kubáč - fagot
Jednotlivé skladby představoval pan Debashish Chaudhuri, slavný dirigent indického původu žijící již po mnoho let v České republice spolu se svou manželkou Janou, známou českou pianistkou.

Jako poslední skladba zazněla opět Evropská hymna.

Zástupce českého velvyslance Roman Masařík poté poděkoval všem přítomným za to, že se této vzpomínkové akce zúčastnili. Bylo unikátní slyšet během jednoho večera čtyři hymny v živém podání. Tyto hymny symbolizují partnerství dvou mocností: Indie a Evropské unie, k němuž přispívají i dva její malé členské státy: Česko a Slovensko.

Hudební vystoupení žesťového sextetu a dechového tria zlínské Filharmonie Bohuslava Martinů sklidilo u publika velký úspěch. Akce tak důstojným způsobem připomněla nejen samotnou skutečnost, že obě země jsou již 25 let samostatné a že od zániku Československa již uplynulo čtvrtstoletí, ale také to, že Češi a Slováci mají vůči sobě navzájem vřelý vztah a obě mají společné to, že obě jejich země přikládají velkou důležitost rozvoji vztahů s Indií.

Zprávu o akci přinesl veletržní deník Fair Dail a další indická média.