
Český expert předal zkušenosti indickým NGOs, jak se bránit nenávisti na sociálních sítích
25.10.2022 / 13:44
Velvyslanectví ČR v Dillí připravilo interaktivní online seminář pro zástupce indických nevládních organizací o problematice násilí z nenávisti na sociálních sítích a představilo jim efektivní způsoby, jak se mu bránit. Workshop vedl zkušený lektor a lídr vládní české vládní kampaně proti rasismu a násilí z nenávisti. Semináře se zúčastnilo 23 lidí ze 17 nevládních organizací, které se věnují podpoře etnických menšin, genderu či svobody slova.
Cílem semináře bylo seznámit zástupce indických nevládních neziskových organizací s praktickými nástroji, jak se vypořádat s nenávistnými projevy na sociálních sítích a seznámit je s inovativními přístupy vedení lidskoprávních kampaní v České republice. Seminář vedl zkušený lektor a vedoucí české vládní kampaně proti rasismu a násilí z nenávisti Lukáš Houdek.
Účastníky workshopu přivítala na úvod velvyslankyně ZÚ Dillí PhDr. Eliška Žigová, která ve své řeči vyzdvihla potřebu zodpovědného přístupu v používání sociálních sítí a poděkovala všem přítomným za jejich účast. V úvodní části programu Lukáš Houdek představil ve dvaceti minutách hlavní cíle vládní kampaně proti rasismu a násilí z nenávisti, která již osm let pomáhá posilovat společenský dialog mezi menšinami v ČR. Houdek navázal na svoji prezentaci konkrétními tipy a zkušenostmi z jeho každodenní práce z komunikace na sociálních sítích a výzvami ve vedení lidskoprávních kampaní.
Hlavní těžiště workshopu spočívalo ve sdílení osobních zkušeností a praxe jednotlivých účastníků, z nichž se většina v minulosti stala obětí nenávistných projevů. Jako jedno z diskutovaných témat se objevila souvislost mezi projevy nenávisti v online prostředí a ve fyzickém prostoru. Jedna účastnice a novinářka sdílela svoji zkušenost zpravodajky z politicky citlivého regionu, přičemž se stala obětí fyzického napadení a smrtelných výhružek. Mezi účastníky byli také zástupci právníků, kteří se podělili o své zkušenosti ze soudních síní, kde byli nuceni tyto projevy řešit.
Podpora lidských práv a demokracie je jednou z priorit české vlády během předsednictví ČR v Radě Evropské Unie. Velvyslanectví ČR v Dillí by nemohlo realizovat tento projekt bez finančního příspěvku MZV ČR v rámci aktivit na podporu implementace Agendy 2030 pro udržitelný rozvoj.