česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: NIMS University
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Facebook logo

Otevření institutu pro umělou inteligenci, robotiku a kybernetiku v Indii - příležitosti pro českou vědu v oblasti výzkumu AI

Kdy: 31.03.2025 - 01.04.2025, Kde: Indie

Velvyslankyně ČR v Indii Eliška Žigová se zúčastnila slavnostního otevření Maříkova Institutu umělé inteligence, informatiky a robotiky na Univerzitě NIMS v indickém Džajpuru. Vznik Maříkova Institutu excelence je významným milníkem v česko-indických vztazích v oblasti vědy, výzkumu a inovací. Slavnostního otevření Maříkova Institutu se zúčastnili významní představitelé indické a zahraniční akademické a vědecké komunity, včetně dvanácti předních českých vědců. Otevření Maříkova Institutu nabízí jedinečnou příležitost posílit vědeckou a výzkumnou spolupráci mezi ČR a Indií, zejména v oblasti studentské a pedagogické mobility, společného výzkumu a technologií. 

Dne 1. dubna 2025 byl v areálu Univerzity NIMS na předměstí Džajpuru slavnostně otevřen Maříkův Institut informatiky, umělé inteligence, robotiky a kybernetiky (MICARC), který nese jméno předního českého vědce v oblasti umělé inteligence prof. Vladimíra Maříka. MICARC vznikal v úzké spolupráci s Českým institutem informatiky, robotiky a kybernetiky ČVUT (CIIRC), který se podílel na metodické podpoře a externími konzultacemi na vzniku Institutu. Slavnostní otevření proběhlo za přítomnosti rektora Univerzity NIMS Prof. Balvira S. Tomara, zakladatele CIIRC Prof. Vladimíra Maříka, velvyslankyně ČR v Indii Elišky Žigové a zástupců indického ministerstva školství a Delegace EU v Indii. 

J. E. Eliška Žigová za přítomnosti české delegace během slavnostního otevření Maříkova institutu informatiky, robotiky,, kybernetiky a umělé inteligence

J. E. Eliška Žigová za přítomnosti české delegace během slavnostního otevření Maříkova institutu informatiky, robotiky,, kybernetiky a umělé inteligence

Od příštího semestru MICARC přivítá ročně přes tisíc studentů, kterým nabídne špičkové vybavení v celkem patnácti výzkumných laboratoří s více než pěti sty výkonnými počítači. Tematicky zaměřené laboratoře se zaměří na výzkum v oblasti chipů, robotiky, automatizace, dronů, biomedicíny, kognitivní vědy a virtuální reality, digitální transformace, strojového vidění, lékařské diagnostiky a kvantových výpočtů. Díky vazbám na český CIIRC bude MICARC hostit centra excelence zahraničních firem Siemens Healthineers, Dell, Microsoft, SAP, HP, Intel a Amazon. Laboratoře budou také využívat technologické podpory společností N-Video, Kuka a Captics.

Projekt MICARC byl zahájen v březnu 2023, kdy byl za přítomnosti velvyslankyně Žigové položen základní kámen nové vědecké instituce. O rok později v lednu 2024 navštívil Univerzitu NIMS předseda vlády ČR prof. Petr Fiala při své třídenní oficiální návštěvě Indie. Česko-indická vědecká spolupráce v Džajpuru zapadá do širšího rámce Strategického partnerství mezi ČR a Indií v oblasti inovací vyhlášeného na Vibrant Gujarat Global Summit v roce 2024. 

J. E. Eliška Žigová s prof. Vladimírem Maříkem u základního kamene

J. E. Eliška Žigová s prof. Vladimírem Maříkem u základního kamene

Indie masivně investuje do rozvoje umělé inteligence
Indie definovala své globální ambice v oblasti umělé inteligence v rámci národní strategie Viksit Bharat, která má pomoci Indii stát se do roku 2047 rozvinutou ekonomikou. Dne 6. března 2025 indické ministerstvo elektroniky a informatiky zveřejnilo akční plán pro umělou inteligenci v rámci této vládní iniciativy, který obsahuje celkem 7 strategických oblastí. Tematicky se akční plán zaměří na oblasti využití umělé inteligence v infrastruktuře pro počítače a polovodiče, pokročilého využití AI v oblasti otevřených dat a zakládání Center excelence, vytvoření vlastních indických modelů umělé inteligence a podpory jazykových technologií, integrace umělé inteligence s digitální veřejnou infrastrukturou, rozvoje talentu a pracovní síly, adaptace umělé inteligence v průmyslu a jeho růstu a regulace umělé inteligence. 

Vysoké cíle Indie stát se globální mocností v oblasti umělé inteligence jsou zohledněny ve státním rozpočtu na rok 2025 - 2026, který počítá s masivními investicemi ve výši 11,5 mld. Kč. Rozpočet se zaměří na čtyři hlavní programy: mise IndiaAI (5,3 mld. Kč), Centra excelence v oblasti umělé inteligence (530 mil. Kč), výzkum a vývoj v IT a elektronice, počítačová kognitivně-behaviorální terapie (3,3 mld. Kč) a Národní mise pro interdisciplinární kyber-fyzikální systémy (2,3 mld. Kč). 
Investice do rozvoje umělé inteligence jsou v letošním rozpočtu výrazně vyšší než v minulém rozpočtovém období. Indické ministerstvo financí alokovalo například do programu IndiaAI v letošním roce celkem 5,3 mld. Kč, což je nárůst o neuvěřitelných 1056 % oproti minulému finančnímu roku. Cílem Programu IndiaAI, který byl spuštěn v dubnu 2024 indickým Ministerstvem elektroniky a informačních technologií, je implementace umělé inteligence do klíčových sektorů ekonomiky jako je zemědělství a zdravotnictví. 

Příležitosti pro českou vědu a ekonomiku
Spolupráce mezi CIIRC a Univerzitou NIMS v indickém Džajpuru je vzorovým příkladem česko-indické vědecké spolupráce, která otevírá českým partnerům nepřeberné příležitosti v oblasti studentské a pedagogické mobility, společných výzkumných a vědeckých projektů a sdílení technologického know-how. 

Úzké vazby mezi českými a indickými výzkumnými centry mohou do budoucna Česku přinést řešení na narůstajícího problému nedostatku absolventů v technologických odvětví, včetně umělé inteligence, robotiky a kybernetiky. Podle indexu umělé inteligence americké Stanfordovy univerzity se počet českých absolventů bakalářských oborů v oblasti informačních technologií propadl v období od roku 2012 do roku 2022 o celých 20 %. Jednalo se o největší propad mezi sledovanými zeměmi, mezi nimiž jsou např. Norsko, Turecko nebo Švýcarsko. Technologicky vyspělé Česko bude moci díky úzké spolupráci s indickými partnery vytvářet atraktivní prostředí pro vlastní vědecké a výzkumné pracovníky a zvát ke spolupráci  indické absolventy technologických oborů do českých laboratoří a firem. 

J. E. Eliška Žigová se zúčastní zahájení konference o umělé inteligenci

J. E. Eliška Žigová se zúčastní zahájení konference o umělé inteligenci

Článek vypracoval za politicko-ekonomické oddělení ZÚ Dillí Mgr. Adam Podhola

V Dillí dne 4. dubna 2025