česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: TRL Space
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Facebook logo LinkedIn logo

České satelitní technologie pomáhají na Maledivách proti klimatické krizi

Kde: Maledivy

Maledivy patří díky své unikátní geografické poloze mezi klimaticky nejzranitelnější státy světa. Přes osmdesát procent z 1192 korálových ostrovů, které se rozprostírají na území větší než je Česká republika, se nachází v nadmořské výšce pouhého jednoho metru nad průměrnou hladinou moře. Ministerstvo zahraničních věcí České republiky v letošním roce podpořilo historicky první malý lokální projekt na Maledivách, který s využitím českých technologií přispěje k lepšímu monitoringu změny klimatu tohoto ostrovního státu v Indickém oceánu.  Česká firma TRL Space bude dodávat maledivské nevládní Organizaci pro vesmírný výzkum Malediv prostřednictvím největší české družice TROLL hyperspektrální snímky, které umožní lépe analyzovat aktuální stav maledivského pobřežního ekosystému. Nejen Maledivy ale také další státy v jižní Asii nabízí českým firmám obchodní příležitosti s využitím technologií pro dálkový průzkum Země.

Souostroví Malediv ročně přiláká na své blankytně bílé pláže přes dva miliony zahraničních turistů, přičemž v roce 2024 jich přicestovalo z České republiky rekordních 23 tisíc. Turistický průmysl, který je páteří maledivské ekonomiky, přispívá téměř 28 % k HDP Malediv. Rostoucí počet turistů zároveň zvyšuje negativní dopady lidské činnosti na místní ekosystémy, které se již pod dalšími vlivy ocitají pod velkým tlakem. Vedle rostoucího turismu jsou Maledivy ohroženy negativními dopady klimatické změny, které se projevují zejména v rostoucí hladině oceánu, extrémními projevy počasí a bělením korálů. Jsou to primárně mořské korály a vysoká úroveň biodiversity, které činí z Malediv oblíbenou turistickou destinací nejen pro české občany. 

Ministerstvo zahraničních věcí ČR tento rok podpořilo v rámci rozvojové politiky jeden malý lokální projekt na Maledivách, který se zaměří na problematiku měření negativních dopadů klimatické změny na vybraných ostrovech Maledivské republiky. Projekt se bude během dalších pěti měsíců soustředit celkem tři cíle. Realizační tým z Organizace pro vesmírný výzkum Malediv (Maldives Space Research Organization, MSRO), která je zodpovědná za implementaci projektu, bude ve spolupráci s českou firmou TRL Space analyzovat stav bentických ekosystémů pomocí strojového učení. Dále bude pomocí hyperspektrálních snímků vyhodnocovat narůstající problematiku eroze na jednotlivých ostrovech. Jako třetí dílčí cíl si projektanti vytyčili měřit úroveň slanosti mořské vody, která se také mění v důsledku narůstající teploty a dalších faktorů. Získané poznatky MSRO pomohou vytvořit jedinečnou studii proveditelnosti, která pomůže maledivským vládním úřadům zlepšit data pro pravidelný monitoring přírodního bohatství pro vládní i mezinárodní organizace.  

Tento výjimečný projekt s výraznou českou stopou stojí na dlouhodobé strategii a aktivitách české firmy TRL Space na Maledivách. Firma se zde ve spolupráci s Univerzitou Karlovou podílela na výzkumném projektu Goidhoo Earth Observation Project (GEOP) zaměřeném na využití inovativních technologií dálkového průzkumu Země s cílem pochopit a řídit klimatická rizika a environmentální problémy na Maledivách. Za asistence českých dronů s technologiemi hyperspektrální kamery Headwall NANO-Hyperspec uskutečnili přes 13 letů na vybraných maledivských atolech a získali v kombinaci s místním (in situ) měřením cenná data o stavu maledivských korálů, biosféry a mangrovových porostů.  MSRO připravila ve spolupráci s TRL Space v roce 2023 historicky první mezinárodní konferenci na téma využití vesmírných technologií, která přilákala mezinárodní firmy, politiky a experty z nevládních organizací na tři dny na Maledivy, aby diskutovali o řešení pro klimatickou změnu. 

V listopadu 2024 TRL Space vypustil na oběžnou dráhu na palubě americké rakety SpaceX v Česku dosud největší satelit. Jedná se o hyperspektrální nanosatelit TROLL, který laicky řečeno umožní jejím uživatelům s využitím své jedinečné technologii vidět to, co není díky běžnému pozorování možné. TROLL funguje na principu rozkladu světla a jeho odrazu na jednotlivé prvky, díky nimž je možné pozorovat například množství chlorofylu v rostlinách a tím rozpoznat zdraví rostlin. Uplatnění této technologie se najde zejména v zemědělství, ale jako je tomu v případě podpořeného projektu na Maledivách také v ochraně životního prostředí. Podobných satelitů je  ve vesmíru podle serveru businessinfo.cz pouze pět až šest, což dává české firmě komparativní výhodu před řadou dalších zahraničních firem, které se pohybují v tomto sektoru. 

Co je na tomto projektu také jedinečné, tak je spolupráce TRL Space s dalšími českými firmami, které v Česku tvoří robustní ekosystém zhruba 150 subjektů v oblasti vesmírných technologií. Například brněnský startup CORAC Engineering se podílel na tvorbě družice TROLL na zajištění kybernetické bezpečnosti v rámci ochrany stahování důležitých a citlivých dat. Další český startup ZAITRA vyvinul pokročilý software s využitím umělé inteligence, který umožňuje zpracování dat přímo na palubě satelitu, čímž výrazně urychluje analýzu dat a zvyšuje jeho efektivitu. Společnost Frentech Aerospace přispěla k vytvoření kostry družice a firma JD Dvořák se podílela na testování družice. Jde tedy o kolaborativní práci českých firem, které dokáží dohromady vytvořit takto výjimečný projekt, jako je navržení, vývoj, výroba, testování a jeho následný provoz. 

Velvyslanectví ČR v Novém Dillí vidí ve vesmírných technologiích a průmyslu v teritoriu jižní Asie velký potenciál. Od roku 2023 ZÚ Dillí uspořádal celkem dvě podnikatelské mise indických zástupců vesmírného průmyslu do ČR za účelem posílení vzájemné spolupráce a podnikatelských příležitostí s institucemi, podniky a vysokými školami v Česku. Vesmírné aktivity jsou strategickou oblastí české ekonomiky, která přináší vysokou přidanou hodnotu pro českou společnost, ekonomiku, bezpečnost, vědu a technologie. Česko je od roku 2008 členem Evropského kosmické agentury a od roku 2012 Praha je sídlem Agentury EU pro kosmický program. Česko může zahraničním partnerům nabídnout robustní síť firem, technologie, vědecké zázemí a institucionální podporu, které jsou klíčové pro náš další úspěch. 

Za politicko-ekonomické oddělení ZÚ Dillí vypracoval Mgr. Adam Podhola

V Dillí dne 29. dubna 2025