Podnikatelská mise do jižní Indie otevřela dveře na místní trh
10.12.2018 / 15:30 | Aktualizováno: 18.03.2020 / 17:47
Ve dnech 26. – 30. 11. 2018 navštívila delegace českých firem a institucí připravovaná v rámci projektu na podporu ekonomických zájmů (PROPED) ve spolupráci s Asociací malých a středních podniků a živnostníků ČR (ASMSP ČR), Ministerstvem průmyslu a obchodu ČR a kanceláří CzechTrade v Bengalúru indický svazový stát Karnátaka. V hlavním městě Bengalúru a v Mysúru uskutečnila sérii jednání s profesními asociacemi, místními podnikateli, se zástupci vlády a vládních institucí a také s indickými konzultantskými a developerskými společnostmi.
Osou akce realizované v rámci programu projektů ekonomické diplomacie byly tři networkingové semináře pořádané ve spolupráci s asociací malých podniků KASSIA, s federací karnátackých obchodních komor FKCCI a s Obchodní a průmyslovou komorou v Mysúru. Jako sjednocující element se programem mise linula propagace projektu Českého průmyslového klastru, který se v Bengalúru připravuje. Detaily možné podpory ze strany státu tomuto projektu byly diskutovány s ministrem velkého a středního průmyslu K. J. Georgem, představiteli místní investiční agentury KIADB (Karnataka Industrial Areas Development Board) a agentury Invest India.
Delegace Ministerstva průmyslu a obchodu ČR se také zúčastnila konference a výstavy věnované inovacím pod názvem Bengaluru Tech Summit, v jejichž průběhu byla přijata hlavním ministrem svazového státu Karnátaka H. D. Kumaraswamym. Při příležitosti mise byla slavnostně zahájena činnost honorárního konzulátu České republiky v Bengalúru vedeného honorárním konzulem C. S. Prakashem, který se nově stává dalším opěrným bodem české přítomnosti v tomto významném svazovém státě.
Velvyslanec Milan Hovorka, který stál v čele podnikatelské mise, v této souvislosti prohlásil: „Mise se stala příležitostí k realizaci celé řady nových kontaktů pro české malé a střední firmy a k projednání dalších podrobností projektu Českého průmyslového klastru. Přispěla k ujištění, že dnešní Indie v zahraničně ekonomické spolupráci není výlučnou doménou velkých a nadnárodních společností, avšak že i menší firmy mají šanci na jejím trhu uspět. Dokladem toho je skutečnost, že v jejím průběhu byly podepsány dva nové obchodní kontrakty.“
Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR, které podnikatelskou misi podpořilo, bylo zastoupeno ředitelem odboru zahraničně ekonomických politik II Richardem Hlavatým a poradcem ředitele Miroslavem Okrouhlým. AMSP ČR zastupoval člen představenstva Libor Musil a generální ředitelka Eva Svobodová. Z agentur či státem vlastněných institucí se do programu aktivně zapojili zástupci CzechTrade, CzechInvest, ČEB a EGAP. Představitelé malých a středních podniků se rekrutovali ze společností S.V.I.S. Trade, Czech Brewmaster, UNICUT, LIKO-S, ADAMEK CONSULTANT CZECH REPUBLIC, BEZNOSKA, EKOPOD Ekologie podniku, EBAS, Retailys.com, SC&C, STROS ESQUIRE ELEVATORS & HOISTS, IPSOS, SULKO a TECO. Akademickou sféru s přesahem na vědecko-technickou spolupráci reprezentovali zástupci Technické univerzity Liberec.
Milan Touš, ekonomický diplomat, Velvyslanectví České republiky v Dillí