česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: The Diplomatist, https://diplomatist.com/2020/08/29/it-industry-boosting-indias-growth/
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Facebook logo LinkedIn logo

IT sektor táhne indickou ekonomiku a otevírá dveře zahraničním firmám

Indie se během posledních dvou dekád stala jednou z největších digitálních ekonomik světa. Její sektor informačních a komunikačních technologií (ICT) patří mezi nejrychleji rostoucí části hospodářství – dnes tvoří přibližně 7,8 % HDP země a každoročně generuje příjmy přesahující 200 miliard dolarů. Tahouny růstu jsou kromě vývoje softwaru také digitální služby, jako je elektronický obchod, telekomunikační a komunikační platformy, řízení obchodních procesů (BPM) nebo digitální platební systémy.

Růst ICT sektoru v Indii však nestojí pouze na domácí poptávce. Klíčovou roli hrají zahraniční investice, které v období 2000–2024 dosáhly téměř 87,5 miliardy USD. Výrazně tomu napomáhá i vstřícná proinvestiční politika preferující usazování zahraničních firem v tuzemsku, umožňující až 100% zahraniční vlastnictví v oblastech, jako je vývoj softwaru, datové zpracování, IT poradenství, dodávky softwarových služeb nebo technické testování.


Indická vláda dlouhodobě investuje do digitální transformace země prostřednictvím ambiciózních programů jako Digital India, zaměřeného na digitalizaci veřejné správy, nebo Smart Cities, který podporuje zavádění chytrých řešení ve městech. Tyto snahy doplňuje štědrá finanční podpora technologických inovací. Federální rozpočet na rok 2025 tuto prioritu jednoznačně potvrzuje. Na rozvoj digitálních technologií jako je umělá inteligence bylo vyčleněno 232 milionů USD, dalších 58 milionů míří na podporu výzkumných center specializovaných na AI. K tomu přibývá i nový vládní program India AI Mission, pro který je vyhrazeno dalších 1,2 miliardy dolarů.


Indie si během let vybudovala silnou reputaci jako světový lídr v poskytování softwaru jako služby (SaaS) a outsourcingu obchodních procesů (BPO). Hlavními odběrateli indických IT služeb jsou Spojené státy, Evropská unie nebo Austrálie. Cílem indických firem ale není jen udržet si tuto pozici – stále více se soustředí i na export vlastního hardwaru, softwaru a technologických řešení. Indická vláda se proto zaměřuje na podporu budování softwarových technologických parků a  zaměřených na budování infrastruktury pro podporu vývozu softwaru a IT služeb nebo pobídkami vázanými na výrobu pro výrobu hardwaru. Klíčová centra IT průmyslu se nachází ve městech jako Mumbai, Bangalore, Gurugram, Chennai, Hyderabad a Púné. Mezi nejvýznamnější indické firmy v oboru patří Tata Consultancy Services, Wipro, Tech Mahindra a Infosys, která má svou pobočku i v Brně. 


Indický trh představuje zajímavou příležitost také pro české firmy. Indické firmy hledají partnery pro svůj rostoucí průmysl a výrobu. Firmy tedy mohou využít tohoto rozmachu a v průmyslu a fungovat jako dodavatelé inovativních a bezpečných digitálních technologií pro indický průmysl. Největší potenciál mají oblasti jako softwarový vývoj, kyberbezpečnost, digitální finanční služby, e-commerce, technologie pro průmysl 4.0, ale i nové technologie jako umělá inteligence, internet věcí (IoT), strojové učení nebo 5G sítě. Zároveň je ale nutné počítat s výzvami. Indie je země s komplikovaným regulatorním prostředím, složitým systémem ochrany duševního vlastnictví a vysoce konkurenčním trhem, který je velmi citlivý na cenu. Právě proto by české společnosti měly cílit na inovativní řešení s vysokou přidanou hodnotou, která indický trh nejen zaujmou, ale obstojí i v tvrdé konkurenci.


V případě zájmu o indický trh můžete kontaktovat ekonomický úsek Velvyslanectví ČR v Dillí (newdelhi.commerce@mzv.gov.cz) nebo zahraniční kanceláře CzechTrade v Mumbai (lubos.ulc@czechtrade.cz) a v Bengalúru (hana.onderkova@czechtrade.cz) .

Laura Vlachová, Ekonomická diplomatka