České důlní technologie na veletrhu v Kolkatě
11.11.2016 / 05:08
Dne 16. 11. 2016 velvyslanec České republiky v Indii Milan Hovorka slavnostně otevřel český výstavní pavilon na 13. ročníků Mezinárodního veletrhu těžby a těžební techniky IMME 2016, který se uskutečnil v Kolkatě ve dnech 16. – 19. 11. 2016.
České firmy sdružené do asociace Česká dobývací technika se představily odborné veřejnosti v rámci programu oficiálních účastí na zahraničních veletrzích podporovaných Ministerstvem průmyslu a obchodu ČR. V českém výstavním pavilonu byly zastoupeny vedle Ministerstva průmyslu a obchodu a firemní asociace Česká dobývací technika tyto společnosti:
- ENELEX
- FERRIT s.r.o.
- INCO Engineering s.r.o.
- M & Bc Fiamoli s.r.o.
- RPS Ostrava a.s.
- T Machinery a.s.
- ZAM-SERVIS s.r.o.
Velvyslanec Milan Hovorka se během prvního dne veletrhu dále zúčastnil konference věnované současným trendům v těžbě nerostných surovin ve světě a v Indii. Jedním z vystupujících na konferenci byl také náměstek ministra těžby Balvinder Kumar, který po svém vystoupení na žádost velvyslance osobně navštívil český výstavní pavilon a setkal se zde se zástupci českých firem.
Dne 17. 11. se v sídle státní těžební společnosti Coal India Limited, která je zdaleka největším producentem uhlí v Indii, uskutečnilo přijetí české podnikatelské delegace vedené velvyslancem. Na indické straně vedl jednání nový technický ředitel Coal India Shekhar Saran, který je současně generálním ředitelem a předsedou představenstva Central Mine Planning and Design Institute Limited, což je dceřiná společnost Coal India.
Čeští dodavatelé důlních technologií a služeb měli možnost nejprve shlédnout prezentaci Coal India a ambiciózní záměry této společnosti zvýšit významným způsobem objem těžby uhlí tak, aby se v maximální míře omezil dovoz této suroviny ze zahraničí. Následně představili své výrobky a služby, které by mohly zvýšit objem, rychlost a efektivitu těžby, jakož i bezpečnost v uhelných dolech.
Velvyslanec Milan Hovorka v této souvislosti prohlásil: "Indie se na jedné straně snaží vyvážit energetický mix vyšším podílem využití obnovitelných zdrojů energie a také zvýšením kapacity jaderných elektráren. Současně však platí, že dominantním zdroj s ohledem na velké disponibilní zásoby zůstává uhlí. Indický trh je proto pro české vývozce neopominutelný a doufám, že na úspěchy některých českých firem v této oblasti brzy naváží další."
Milan Touš, ekonomický diplomat Velvyslanectví České republiky v Dillí