česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: © Embassy
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Česká velvyslankyně vedla obrannou delegaci na veletrhu Aero India 2023

Jedna z největších přehlídek letecké a obranné techniky, veletrh Aero India 2023, se letos konala v Bengalúru za hojné účasti zahraničních delegací. Českou delegaci obranného průmyslu vedla česká velvyslankyně Eliška Žigová. Na letecké show mezi vystavenými exponáty nechyběl ani český letoun L410 z dílny Aircraft Industries, který budil velký zájem návštěvníků veletrhu. Součástí delegace byli i zástupci předních českých obranných exportérů jako je Omnipol, PBS či ELDIS.      

Česká ambasáda v Dillí zorganizovala řadu jednání s nejvyššími představiteli indického letectva, námořnictva, pozemních sil, a s řediteli státních obranných korporací, jako je HAL či DRDO. Mezi jednáními zbyl čas i na návštěvu vystaveného letoun L410, který budil velký zájem návštěvníků letecké show. Součástí letecké show byla prezentace mnoha typů zejména vojenských letounů a techniky, včetně letecké přehlídky a demonstračních letů. Akce byla pod záštitou indického ministra obrany a premiéra Módího.

Sektor leteckých, obranných a bezpečnostních technologií a systémů patří mezi nejperspektivnější, a příležitosti se českým exportérům nabízejí v řadě oblastí, jako jsou např. radarové systémy, ruční palné zbraně, letecké motory a turbíny, obrněná vojenská technika, terénní vozy a transportéry, a mnoho dalších systémů. Výhodou pro české exportéry může být i aktuální situace, kdy indické obranné složky postupně hledají nové a alternativní dodavatele pro údržbu, servis a náhradu materiálu a techniky ruské provenience. Je však zapotřebí spolehlivý indický partner a většinou je požadován i částečný transfer technologií a lokální výroba, v souladu s pravidly "Make in India". Zájemci o indický obranný trh z řad českých exportérů se mohou obrátit na obchodně-ekonomický úsek velvyslanectví.

Jakub Jaroš, ekonomický diplomat, ZÚ Dillí