
Česká velvyslankyně vedla delegaci na veletrhu Aero India 2025 Bengalúru
24.02.2025 / 06:50 | Aktualizováno: 24.02.2025 / 06:57
Přehlídka letecké a obranné techniky, veletrh Aero India 2025, se letos konala v Bengalúru ve dnech 10. – 14. 2. 2025 za hojné účasti indických i zahraničních delegací. Českou delegaci reprezentovala velvyslankyně PhDr. Eliška Žigová a zástupce ředitele Agentury pro mezivládní obrannou spolupráci (AMOS) – Jan Špiler. Na letecké show měla velký stánek firma PBS India Limited, která byla založena českou společností PBS Velká Bíteš a velmi úspěšně působí na indickém trhu. Na veletrhu se dále prezentovali přední čeští exportéři jako je PBS, ELDIS či Omnipol reprezentovaný panem Guneetem Chaudharym. Součástí letecké přehlídky byla prezentace mnoha typů leteckých letounů a techniky. Akce Aero India 2025 proběhla pod záštitou indického ministra obrany Rajnatha Singha a premiéra N. Módího.
ZÚ Dillí zorganizovala řadu jednání s nejvyššími představiteli indického letectva a seniorními představiteli velkých indických korporací, jako je Hindustan Aeronautics Limited (HAL), Bharat Forge, BEL (Bharat Electronics Limited), BEML Limited a další. Těchto jednání se zúčastnili zástupci české delegace.
Účelem jednání bylo podpořit české firmy v jejich zájmu o indický trh zmínit o jejich připravenosti podílet se na dodávkách do indického obranného sektoru. V současné době existuje aktivní spolupráce firmy ELDIS, která dodává radary civilním letištím a indickému námořnictvu, firma by ráda dodávky rozšířila o další indické subjekty, např. indické letectvo. Firma PBS má jednoho z největších zákazníků Indian Air Force a usiluje o další lukrativní zakázky.
Účast na akci splnila cíle - umožnit českým firmám setkat se s vrcholnými představiteli státní i soukromé sféry a navázat či prohloubit vzájemné vztahy. Budování vztahů pro budoucí spolupráci včetně opakovaných setkání je v indickém podnikatelském prostředí velmi důležité pro budování důvěry a vzájemného respektu. Sektor leteckých, obranných a bezpečnostních technologií a systémů patří mezi velmi perspektivní, příležitosti se českým exportérům nabízejí v řadě oblastí, jako jsou např. radarové systémy, ruční palné zbraně, letecké motory a turbíny, obrněná vojenská technika, terénní vozy a transportéry, a mnoho dalších systémů. Potenciální výhodou pro české exportéry může být i situace, kdy indické obranné složky hledají nové a alternativní dodavatele pro údržbu, servis a náhradu materiálu a techniky ruské provenience. Ke spolupráci je zapotřebí spolehlivý indický partner a většinou je požadován i částečný transfer technologií a lokální výroba, v souladu s pravidly "Make in India", což demonstrují české firmy PBS a Eldis.
Pro více informací a zájem o spolupráci na indickém trhu se obraťte na obchodně-ekonomický úsek velvyslanectví.
Ing. Eva Kopecká, Ekonomická diplomatka ZÚ Dillí