
Zasedání ministrů obrany států NATO formou videokonference
16.02.2021 / 16:08 | Aktualizováno: 26.04.2021 / 18:41
Ve dnech 17. – 18. února 2021 proběhne setkání ministrů obrany zemí NATO. V důsledku probíhající pandemie Covid-19 proběhne setkání opět virtuálně formou videokonference. Půjde o první příležitost diskutovat s představitelem nové administrativy USA, ministrem obrany Lloydem Austinem, o klíčových otázkách alianční bezpečnosti. Ministři obrany se budou věnovat zejména budoucnosti aliančních misí v Afghánistánu a Iráku, pokroku ve sdílení břemene mezi spojenci ve světle pandemie, posilování aliančního odstrašení obrany a v neposlední řadě i návrhům GT NATO, jak dále rozvíjet NATO. ČR budou na zasedání zastupovat ministr obrany Lubomír Metnar a jeho náměstek pro řízení Sekce obranné politiky a strategie Jan Havránek.
Ministři na zasedání zhodnotí vývoj situace v Afghánistánu a zváží další kroky ve vztahu k přítomnosti NATO v zemi. NATO plně podporuje probíhající mírové rozhovory mezi afghánskou vládou a Tálibánem jako cestu k nalezení politického řešení situace. Jako příspěvek mírového procesu spojenci průběžně vyhodnocují svou přítomnost v zemi s tím, že došlo k postupné redukci mise Resolute Support na zhruba 10 000 vojáků. Mírový proces je ale nesmírně křehký a v zemi panuje nepřijatelně vysoká míra násilí, včetně útoků Tálibánu na civilní cíle. Ministři by měli rovněž schválit rozšíření mise NATO v Íráku tak, aby mohla na pozvání irácké vlády a v souladu s jejími potřebami ve větší míře než dosud přispívat k výstavbě soběstačných iráckých bezpečnostních složek, nezbytných pro zajištění stability v zemi a pro boj proti teroristickým skupinám v čele s Da’eš.
Dosavadní vývoj naplňování spojeneckých závazků v oblasti sdílení břemene potvrzuje, že spojenci jsou odhodláni svému slovu dostát i přes rostoucí tlak na veřejné rozpočty v důsledku pandemie Covid-19. Je totiž zřejmé, že ani v této situaci bezpečnostní rizika nezmizela a je nezbytné zajistit, aby krize zdravotní nepřerostla v krizi bezpečnostní. Evropští spojenci a Kanada již sedmým rokem navyšují své výdaje na obranu, coby prostředek pro zajištění potřebných vojenských schopností a aktivních příspěvků k euroatlantické bezpečnosti.
Ve vztahu k odstrašení a obraně by se ministři měli věnovat řadě témat spojených s adaptací na nároky současného a především budoucího bezpečnostního prostředí. Sem patří i výzvy, které s sebou nese překotný rozvoj nových technologií, jako je pokrok v oblasti biotechnologií, umělé inteligence či využití velkých souborů dat. NATO má velký potenciál přispět k širšímu spojeneckému úsilí zachovat si i do budoucna svou technologickou převahu. Na podporu tohoto úsilí bude ministrům představena strategie k implementaci role NATO v této oblasti.
Generální tajemník NATO představí ministrům obrany soubor návrhů, které vycházejí z iniciativy „NATO 2030“. Do ní přispívali v průběhu posledních několika měsíců jednotliví spojenci i expertní skupiny. Součástí expertní skupiny mladých lídrů byl i český vědec Jan Lukačevič. Tyto návrhy by měly pomoci, aby byla Aliance i v dalších letech silná vojensky i politicky. GT NATO je zamýšlí po projednání na ministerské úrovni představit nejvyšším spojeneckým představitelům na summitu, který proběhne později v tomto roce.