česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: NATO
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Facebook logo

Zasedání ministrů obrany NATO potvrdilo rostoucí podporu Ukrajině a pokrok v posilování odstrašení a obrany

Ve dnech 14. a 15. února se uskutečnilo zasedání ministrů obrany NATO za přítomnosti Finska, Švédska, Ukrajiny a EU. Jednalo se o důležitý milník na cestě k summitu NATO ve Vilniusu v červenci 2023, pokud jde o pokrok v posilování odstrašení a obrany.

Dne 14. února ministři obrany NATO a ministr obrany Ukrajiny Oleksij Reznikov projednali aktuální situaci na Ukrajině a nejurgentnější potřeby ukrajinských ozbrojených sil. Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg ocenil rostoucí podporu spojenců Ukrajině včetně dodávek těžkých zbraňových systémů a poskytování vojenského výcviku. Poděkoval spojencům za příspěvky k Balíčku asistenční pomoci Ukrajině, díky kterým je Ukrajině poskytováno jídlo, palivo, zdravotnický materiál, pontonové mosty aj.

Dne 15. února ministři rozhodli o dalším posílení odstrašení a obrany. Přijali novou směrnici pro rozvoj schopností, které budou jednotliví spojenci potřebovat v nadcházejících letech. Směrnice odráží aktuální bezpečnostní prostředí charakterizované agresivním chováním Ruska, trvalou hrozbou terorismu a výzvami, které představuje Čína.

Ministři věnovali zvláštní pozornost posílení kapacit obranného průmyslu a doplňování zásob vojenského materiálu včetně munice, jehož poptávka roste v souvislosti s podporou, kterou jednotliví spojenci poskytují Ukrajině.  Ministři se shodli na potřebě úzké spolupráce s představiteli obranného průmyslu, aby mohla být rostoucí poptávka naplněna.

Generální tajemník oznámil vznik buňky k ochraně kritické podmořské infrastruktury v rámci velitelství NATO, jejímž cílem je usnadnit koordinaci mezi vojenskými a civilními složkami a průmyslem. Ministři se vyjádřili i k budoucnosti závazku k obranným výdajům po roce 2024, který by měl být přijat na summitu ve Vilniusu.

Ministryně obrany ČR vyjádřila podporu Ukrajině, podala informaci o poskytování výcviku a dalších formách pomoci ze strany ČR a ocenila roli EU v podpoře Ukrajiny. Ocenila, že nová směrnice pro rozvoj schopností je více založena na hodnocení reálných hrozeb, než dříve. Připomněla také, že vláda bude usilovat o dosažení 2% HDP na obranu v roce 2024.

Dále se ministryně zúčastnila setkání zemí, které přispívají k posílené předsunuté přítomnosti v Lotyšsku a na okraj zasedání ministrů obrany NATO připojila svůj podpis k záměru zapojit se do iniciativy mnohonárodního skladování munice. Ministryně se rovněž setkala se svým estonským protějškem Hanno Pevkurem a ujistila ho o české podpoře aliančních obranných aktivit v Pobaltí.