
Zasedání ministrů obrany a jednání kontaktní skupiny pro Ukrajinu
14.02.2025 / 10:36 | Aktualizováno: 28.02.2025 / 12:29
V Bruselu se dne 13. 2. 2025 uskutečnilo první letošní zasedání ministrů obrany NATO. Vzhledem k účasti nového ministra obrany USA Peta Hegsetha bylo jednání první možností seznámení se s prioritami a postoji nové americké administrativy. V rámci jednání ve formátu „32“ byly hlavními tématy posilování obrany NATO a zvyšování výdajů na obranu, podpora navyšování kapacit obranného průmyslu, modernizace a adaptace obranných plánů a integrované protivzdušné a protiraketové obrany.
Spojené státy zdůraznily své očekávání, že evropské státy i Kanada zvýší urgentně své obranné výdaje až na úroveň 5 % HDP. Potvrdily, že důležitost NATO z jejich pohledu vzrůstá a očekává, že Aliance se stane silnější, připravenější údernější. K tomu však musí přispět právě především Evropa. USA také upozornily na potřebu budovat vojenské schopnosti a rychleji navyšovat výrobní kapacity obranného průmyslu, a to na obou stranách Atlantiku. S potřebou výrazně navýšit investice do obrany, schopnosti, i posilovat průmysl souhlasila drtivá většina spojenců. „Zajišťování obrany a budování odpovídajících ozbrojených sil bude náročné. Vedle posilování naší armády je naším druhým úkolem podpora spojeneckých sil na území ČR. Víme, že pouhá 2 % HDP na obranu stačit nebudou,“ zdůraznila ministryně Černochová. Evropští spojenci souhlasili, že by měli převzít větší odpovědnost za bezpečnost Evropy.
Následně se uskutečnilo zasedání ve formátu Rady NATO-Ukrajina (NUC) za přítomnosti ukrajinského ministra obrany R. Umerova a vysoké představitelky EU pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku K. Kallas. Spojenci diskutovali důležitost pokračující podpory Ukrajiny, která je klíčová pro ukončení ruské vojenské agrese vůči Ukrajině. Zatímco na summitu NATO ve Washingtonu v roce 2024 byla přislíbena pomoc Ukrajině v hodnotě 40 mld. EUR, skutečná bezpečnostní pomoc ve výsledku dosáhla hodnoty více než 50 mld. EUR, přičemž téměř 60 % z toho bylo poskytnuto ze strany Evropy a Kanady. „Ve spolupráci s partnery dodala Česká republika v loňském roce Ukrajině zhruba 1,5 milionu kusů dělostřelecké munice. Díky tomu se do konce roku podařilo téměř úplně eliminovat ruskou dělostřeleckou převahu na bojišti,“ upozornila ministryně. „Náš plán pro rok 2025 je pokračovat v této podpoře tak, aby měla Ukrajina co nejlepší vyjednávací pozici. Na nutnosti dále vojensky podporovat Ukrajinu se koneckonců shodují téměř všichni spojenci.“
Evropští spojenci rovněž odmítli vzdát se ukrajinského nároku na vstupu do Severoatlantické aliance a zdůraznili nutnost být u vyjednávání s Ruskem ohledně ukončení ruské agrese, zejména pokud má Evropa nést hlavní břímě budoucích bezpečnostních garancí Ukrajině.
Ministryně obrany podepsala na okraji jednání memorandum, kterým se ČR připojuje k připravovanému mnohonárodnímu projektu pasivních senzorů pro sledování vzdušného prostoru.
Vedle uvedených jednání se 12. 2. 2025 pod záštitou Spojeného království uskutečnilo setkání kontaktní skupiny pro Ukrajinu (UDCG). Setkání se zaměřilo na podporu Ukrajiny dodávkami vojenského materiálu a posílení jejího obranného průmyslu. Mnoho států ohlásilo nové balíky podpory. Spojené státy představily první kroky a některé parametry budoucího jednání o míru mezi Ukrajinou a Ruskem.