česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: NATO
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

V Bruselu proběhlo jednání ministrů obrany zemí NATO

Dne 15. února v Bruselu proběhlo jednání ministrů obrany NATO. Tématem bylo posílení alianční obrany a pokračování podpory Ukrajiny v boji proti ruské agresi. Za ČR se jednání zúčastnila ministryně obrany Jana Černochová. Aliance tímto jednáním zahájila přípravu summitu ve Washingtonu, který proběhne letos v červenci a kromě jiného připomene výročí vzniku NATO.

Ministři hovořili o pokračující adaptaci Aliance na výrazně zhoršené bezpečnostní prostředí dané zejména agresivním chováním Ruska, ale také nestabilitou v širším sousedství Aliance nebo soupeřením velmocí. Ministři zhodnotili, že NATO úspěšně pokračuje v modernizaci systému kolektivní obrany. Modernizace nicméně zdaleka není u konce a spojence stále čeká spousta práce v posilování připravenosti sil, budování odpovídajícího systému velení a řízení, zrychlování rozhodovacích procesů, v zabezpečení snadného přesunu sil v rámci NATO, nebo budování některých nedostatkových schopností, které jsou v nové bezpečnostní realitě potřebnější než dříve. Ministři také ocenili významný příspěvek Finska a v brzké budoucnosti Švédska ke kolektivní obraně NATO.

Ministři se shodli, že v krátkodobém horizontu je potřeba se v posilování kolektivní obrany prioritně zaměřit na budování některých klíčových schopností, zejména na protivzdušnou obranu, jejíž nezastupitelná úloha se jedním z poučení pro Alianci z pokračující ruské agrese proti Ukrajině. ČR v této souvislosti vyzdvihla plánované pořízení letounů F-35, které budou významným příspěvkem kolektivní obraně.

Ministři se také shodli, že základním předpokladem naplnění všech úkolů je dostatek zdrojů. Devatenáct spojenců včetně ČR letos přesáhne výdaje na obranu ve výši 2 % HDP. Několik spojenců přitom plánuje investovat do své obrany mnohem více prostředků. Současně při zvyšování finančních prostředků se ukazuje, že spojenci budou muset pracovat na dlouhodobém posilování obranného průmyslu, aby jeho kapacita dokázala reagovat na poptávku vyplývající jak z posilování aliančních armád, tak také kvůli pokračující podpoře Ukrajiny. Ministři očekávají, že další praktické kroky na posílení obranného průmyslu budou jedním z hlavních výstupů summitu ve Washingtonu.

Historicky druhé jednání Rady NATO-Ukrajina formátu ministrů obrany potvrdilo spojenecký závazek  nadále podporovat Ukrajinu v oblasti reforem a rozvoje tamních ozbrojených sil. Ministři v této souvislosti schválili záměr zřídit Společné analytické výcvikové a vzdělávací centrum, které má přispět ke sdílení zkušeností a posílení interoperability sil.

Na okraj jednání ministrů obrany se ČR připojila k iniciativě podporující humanitární odminování území Ukrajiny, která spojuje sedmnáct zemí v čele s Litvou. ČR bude přispívat formou výcviku odminovacích expertů. Ministryně dále podepsala dokument, který tvoří rámec pro spolupráci mezi obrannými resorty ČR a Kanady v řadě oblastí včetně možnosti užší spolupráce na podpoře Ukrajiny.