česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: NATO
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Facebook logo

Systém rezilience v NATO

Povinnost udržovat svoji odolnost vyplývá pro každého spojence přímo z čl. 3 Washingtonské smlouvy. Tato odolnost je zajišťována a posilována prostřednictvím civilní nouzové připravenosti a odolnosti tak, aby byla dosažena mj. kontinuita vlády, kontinuita zajištění základních potřeb pro obyvatelstvo a civilní podpora ozbrojeným silám.

Gestorem oblasti odolnosti v NATO je Výbor pro odolnost (Resilience Committee - RC). Ten je poradním orgánem nejvyššího rozhodovacího orgánu NATO – Severoatlantické rady (North Atlantic Council – NAC). Výbor poskytuje NATO expertízu a civilní podporu pro kolektivní cíle NATO jak ve vojenské oblasti, tak v případě civilních krizí (např. v oblasti CBRN nebo reakce na katastrofy).

Výbor se schází dvakrát do roka k plenárním zasedáním a několikrát do měsíce ke stálým zasedáním. Na plenárních schůzích jsou zúčastněné státy zastupovány představiteli národních organizací zodpovědných za civilní nouzovou připravenost a odolnost, na stálých zasedáních jsou státy zastupovány relevantními členy národních delegací při NATO. Za ČR se stálých zasedání účastní styčný důstojník Ministerstva Vnitra (Generální ředitel Hasičského záchranného sboru) ČR při Stálé delegaci ČR při NATO.

RC koordinuje šest plánovacích skupin, které sdružují zástupce národních orgánů. Tyto skupiny se pravidelně scházejí a jejich činnosti jsou důležitým přínosem pro civilní nouzovou připravenost a odolnost NATO. Ve své činnosti jsou plánovací skupiny podporovány (ad hoc) pracovními skupinami a dále nominovanými experty z veřejného i soukromého sektoru, jichž v současné době působí téměř 400.

Členské státy NATO se také dohodly na základních požadavcích na civilní nouzovou připravenost a odolnost v sedmi základních oblastech odolnosti NATO. Pro každý sektor jsou vypracována hodnotící kritéria, která se pravidelně aktualizují. V roce 2022 proběhlo setkání hlav států a předsedů vlád členských států NATO v Madridu, na kterém byl odsouhlasen nový cyklus plánování cílů v oblasti civilní nouzové připravenosti a odolnosti. Tento nový alianční proces zastřeší národní cíle a implementační plány, o jejichž způsobu naplňování v národních podmínkách si každý stát rozhoduje samostatně. Na alianční úrovni budou pro tento proces odsouhlasena kolektivní vodítka, jenž budou schvalována na nadcházejícím summitu ve Vilniusu.

Odpovědnosti za jednotlivé základní oblasti odolnosti NATO na úrovni plánovacích skupin RC a na úrovni ČR jsou následující:

Výbor pro odolnost - plánovací skupiny
Oblast odolnosti Plánovací skupina RC Gestor ČR
1. Zachování základních funkcí státu Skupina pro civilní ochranu MV
2. Zajištění odolnosti energetických zdrojů Plánovací skupina pro energetiku MPO, SSHR
3. Schopnost efektivně zvládat nekontrolovaný pohyb obyvatelstva Skupina pro civilní ochranu MV
4. Zajištění odolnosti zdrojů vody a potravin Plánovací skupina pro potraviny a zemědělství MZe
5. Schopnost zvládat velký počet zraněných  Společná skupina pro zdraví MZd
6. Odolné civilní komunikační systémy Plánovací skupina pro civilní komunikační služby ČTÚ
7. Odolné civilní dopravní systémy  Skupina pro dopravu  MD

 

V roce 1998 zahájilo činnost Euroatlantické koordinační středisko pro řešení mimořádných událostí (EADRCC). Jeho hlavním úkolem je koordinace odezvy členských států NATO a partnerských států na živelní a technické mimořádné události v rámci Euro-atlantické oblasti. Postupně byl mandát rozšířen i na další partnerské formáty a koordinaci pomoci při teroristickém útoku. EADRCC bylo dosud zapojeno do více než šedesáti mimořádných událostí, jako jsou např. povodně, lesní požáry a zvládání následků zemětřesení. V rámci zvyšování připravenosti organizuje EADRCC pravidelně mezinárodní cvičení. EADRCC také vede seznam národních sil a prostředků v oblasti chemických, biologických a radiačních (CBR) látek.