
Ministři zahraničních věcí NATO jednali v Bruselu
06.12.2018 / 11:17 | Aktualizováno: 18.12.2018 / 11:31
Ministři zahraničních věcí NATO se sešli ve dnech 4. a 5. prosince v Bruselu na svém pravidelném zasedání před koncem roku. Českou republiku na zasedání zastupoval ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček, který se na okraj zasedání rovněž setkal se svým ukrajinským protějškem.
Pravidelné zasedání šéfů diplomacií členských zemí NATO bylo zahájeno jednáním s ministry zahraničních věcí Ukrajiny a Gruzie. Hlavním tématem byla aktuální bezpečnostní situaci v Černomoří a spolupráce Aliance s partnerskými zeměmi. „Společně s našimi spojenci jsme vyzvali Rusko k zachování volného přístupu do Azovského moře, respektování územní celistvosti a svrchovanosti Ukrajiny, a také k okamžitému propuštění zajatých námořníků a plavidel,“ uvedl ministr Petříček. Ministři diskutovali o spolupráci Aliance s oběma státy o možnostech, jak společně čelit regionálním bezpečnostním výzvám. „Na jednání jasně zaznělo, že jak Ukrajina, tak Gruzie mají plnou podporu Aliance,“ zdůraznil šéf české diplomacie.
Druhá část jednání Severoatlantické rady byla věnována transatlantické bezpečnosti a aktuálnímu vývoji vztahů s Ruskem a Smlouvě o likvidaci raket středního a kratšího doletu (INF). Rada se jednomyslně shodla, že Rusko smlouvu INF porušuje a vyzvala Ruskou federaci k dodržování jejích smluvních závazku. „Ruská strana neplní ustanovení této smlouvy, dlouhodobě není udržitelné, aby jedna strana smlouvu porušovala a druhá se jí řídila,“ uvedl ministr Petříček. „Tato smlouva je důležitým pilířem režimu kontroly zbrojení a zásadní pro evropskou bezpečnost,“ zdůraznil ministr Petříček. „ČR má zájem na jejím fungování,“ doplnil šéf české diplomacie. Na závěr prvního dne pak ministři absolvovali pracovní večeři věnovanou boji proti terorismu a aliančním aktivitám v Afghánistánu a Iráku s cílem jejich další stabilizace.
Druhý den byla v centru pozornosti podpora bezpečnosti a stability zemí západního Balkánu. Ministři diskutovali o přístupových jednáních s Makedonií, o volbách v Bosně a Hercegovině nebo o vlivu Ruska v regionu. „Dveře do NATO zůstávají pro Makedonii stále otevřené. Velmi vítáme zahájení přístupových rozhovorů a doufáme v plné přijetí do roku 2020,“ uvedl ministr Petříček. „Stabilní Balkán znamená stabilní Evropu, integrace zemí je také v našem zájmu“ doplnil šéf české diplomacie. Zasedání ministrů uzavřelo setkání s partnery a potenciálními přispěvateli alianční mise Resolute Support v Afghánistánu. Ministři hovořili o důsledcích nedávných parlamentních voleb v zemi nebo o pokroku afghánských reforem. „I přes bolestné ztráty našich vojáků v posledních měsících zůstávají Česko a jeho armáda odhodlanými spojenci Afghánistánu,“ připomněl ministr Peříček.
Na okraj zasedání Severoatlantické rady se ministr Petříček setkal se svým ukrajinským protějškem Pavlo Klimkinem. „ČR neuzná ruskou anexi Krymu, odmítáme militarizaci poloostrova a Azovského moře, v těžkých časech stojíme na straně Ukrajiny,“ zdůraznil český ministr zahraničí. „Nejlepší odpovědí na ruský tlak je budování silné demokratické a prosperující Ukrajiny,“ dodal ministr Petříček.