česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: (@MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Facebook logo

Ministři obrany zemí NATO jednali v Bruselu

Ministři obrany členských zemí NATO jednali ve dnech 26. a 27. října v sídle NATO v Bruselu. V návaznosti na úkoly zadané na summitu NATO ve Varšavě v červenci 2016 ministři projednali posilování aliančního odstrašení a obrany, šíření stability za hranicemi NATO a spolupráce NATO a EU.

Alianční vojáci v Pobaltí

Na summitu ve Varšavě schválilo NATO kroky vedoucí k posílení své obranyschopnosti. Jedním z nich je vybudování předsunuté přítomnosti na východním křídle Aliance. USA, Velká Británie, Německo a Kanada, působící v tomto projektu jako vedoucí země, ministry informovaly o pokroku při výstavbě bojových uskupení, která budou od příštího roku trvale přítomna v Pobaltí a Polsku.

ČR bude v roce 2017 přispívat k obraně exponovaných spojenců prostřednictvím výcvikové iniciativy Visegrádské čtyřky v Pobaltí. Na začátku roku zamíří 150 českých vojáků do Litvy, kde budou působit tři měsíce.

Aliance se kromě předsunuté přítomnosti zaměřuje také na vytvoření tzv. následných sil, na jejichž rozvoji se ČR bude rovněž podílet ve spolupráci s dalšími spojenci, zejména s Německem a Polskem.

Ministři první den zasedání věnovali pozornost i pokroku v oblasti posilování kybernetické obrany Aliance, zefektivnění aliančního obranného plánování a vydali úkol zhodnotit, zda velitelská struktura NATO je stále schopna plně reagovat na výzvy současného bezpečnostního prostředí. Ministři byli také informováni o aktuálních intenzivních vojenských aktivitách Ruska.

Projekce stability za hranicemi NATO a spolupráce s EU

Zajišťování stability v aliančním sousedství je druhým hlavním pilířem reakce NATO na změněné bezpečnostní prostředí. Zaměřuje se na úsilí Aliance poskytovat podporu a asistenci partnerům při budování jejich obranných schopností či v boji proti terorismu. Ministři mimo jiné schválili spuštění námořní operace Sea Guardian, která bude přispívat k boji proti nelegální migraci ve Středozemním moři, alianční podporu námořní operace EU Sophia či spuštění aliančního výcviku iráckých ozbrojených sil v Iráku od ledna 2017. Všechny tyto aktivity mají přispět ke stabilizaci situace v oblasti Středomoří, k boji s terorismem a pašeráctvím a k řešení uprchlické krize.

Druhého dne jednání Severoatlantické rady se zúčastnili také ministři obrany Švédska a Finska a vysoká představitelka Evropské unie Federica Mogherini. Tématem diskuze byly vztahy Aliance a EU a posilování evropské obrany komplementární k NATO.