
Ministři obrany jednali o přípravě červencového summitu NATO
11.06.2018 / 17:53 | Aktualizováno: 11.06.2018 / 18:58
Ministři obrany NATO ve dnech 7. a 8. června 2018 poprvé jednali v nově vybudovaném sídle Severoatlantické aliance. Českou republiku na jednání zastupovala ministryně obrany Karla Šlechtová. Diskuze ministrů byla věnována přípravě summitu, který se bude v Bruselu konat 11. a 12. července.
S výhledem k summitu ministři obrany diskutovali především témata posilování odstrašení a obrany včetně adaptace Velitelské struktury NATO a problematiku vyváženého vynakládání prostředků na obranu.
Tématy diskuze také byly boj s terorismem a projekce stability, zejména připravovaná výcviková mise NATO v Iráku. Její zahájení by mělo být posvěceno hlavami států na červencovém summitu. Součástí dvoudenního zasedání byl i blok věnovaný bezpečnostní situaci v Afghánistánu a misi Resolute Support. „S potěšením jsem informovala naše spojence, že český parlament schválil mandát pro zahraniční mise do roku 2020 a v rámci toho zvýší svou přítomnost v Afghánistánu z 250 až na 390 vojáků,“ komentovala ministryně Šlechtová a připomněla, že navýšení se dotkne i Iráku.
Za účasti vysoké představitelky EU pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku Federiky Mogherini a představitelů partnerských zemí Švédska a Finska se pak ministři obrany věnovali spolupráci mezi NATO a EU v oblasti bezpečnosti a obrany, aby aktivity obou organizací nebyly vůči sobě duplicitní a doplňovaly se.
Důležitá jednání z pohledu České republiky se konala i na okraj hlavního programu. Kanadský ministr obrany Harjit Sajjan hostil schůzku států přispívajících do posílené předsunuté přítomnosti (EFP) v Pobaltí, na níž účastníci ujistili o vyslání svých příspěvků. „První rotace minometné čety s mandátem do 60 mužů zamíří do Pobaltí ve středu. Proto vojáky na základně v Hranicích navštívím a povzbudím společně s kanadskou velvyslankyní Richardsonovou,“ řekla kolegům na jednání ministryně Šlechtová.
V rámci uskupení Framework Nations Concept pod vedením Německa stvrdila ministryně Šlechtová zájem zapojit české vzdušné síly do Mnohonárodního uskupení vzdušných sil v rozsahu jednoho roje stíhacích letounů JAS-39 Gripen (4 letouny) a 20 osob ve prospěch aliančního systému velení a řízení vzdušných sil.
Ministryně také připojila podpis k memorandu o porozumění států Visegrádské čtyřky v otázce výstavby Velitelství společné logistické skupiny V4. „Jde o první příspěvek států V4 ke kolektivní obraně NATO. O to významnější je, že si armády V4 berou na starost logistiku, která je základem jakékoliv vojenské aktivity,“ řekla ministryně obrany.