česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Facebook logo

Každý má právo na vlastní názor, ne na vlastní fakta (článek velvyslance Jiřího Šedivého)

Na nedávné konferenci Společná evropská bezpečnost po studené válce v Praze rezonoval jeden z nejoblíbenějších mýtů v ruské informační kampani proti NATO: v roce 1990 měl Sovětský svaz dostat slib, že protihodnotou za souhlas Moskvy se znovusjednocením Německa se NATO nerozšíří na východ.
 

Západ údajný slib nedodržel, rozšiřování Aliance narušilo vojenskou rovnováhu v Evropě, takže se nelze divit, že Moskva vnímá NATO jako agresivní pakt. Rusko na to musí náležitě odpovědět, nejlépe posilováním vojenské schopnosti namířené západním směrem. Různé ozbrojené intervence Ruska posledních let – v Moldavsku (Podněstří), proti Gruzii, Ukrajině nebo koneckonců i zásah v Sýrii – jsou pak legitimní součástí posilování předsunuté obrany Ruska proti západnímu „nepříteli“.

Škoda že na konferenci ze zdravotních důvodů nedorazil jeden z hlavních avizovaných řečníků Michail Gorbačov, jehož fond akci spoluorganizoval. Možná by zopakoval svou odpověď na dotaz, zda takový slib skutečně padl, jak ji dal například v rozhovoru pro časopis Russia Beyond Headline (16. říjen 2014). Jednoznačně zde totiž potvrdil, že tuto záležitost v oněch jednáních zkraje roku 1990 žádná ze stran ani neotevřela. „Říkám to s plnou odpovědností,“ dodal Gorbačov v interview. Problém je nutné vnímat též v tehdejším kontextu. Pouhých několik měsíců po pádu Berlínské zdi, kdy ve východní Evropě bylo kolem 300 tisíc sovětských vojáků a existovala Varšavská smlouva, nejenže nebyl případný vstup bývalých satelitů SSSR do NATO na pořadu dne, něco takového bylo téměř nepředstavitelné. Ostatně potvrzuje to i sám Gorbačov.

Naopak snadno doložitelné je to, že ve smlouvě o novém sjednocení Německa z 31. 8. 1990 je právně zakotven závazek nerozmísťovat alianční vojska nebo zbraně hromadného ničení NATO na území bývalé NDR. A to je, jak zdůraznil Gorbačov, „po celou dobu respektováno“.

Připomeňme ještě, že z tehdejších jednání nejsou známy žádné dokumenty – ať již ve formě psané dohody, nebo oficiálních záznamů z rozhovorů – které by mýtus údajného slibu ověřily. Nepotvrzují ho ani memoáry klíčových aktérů z obou stran. Navzdory tomu je tato legenda stále živena ruskou propagandou a jejími exponenty v zahraničí, a to do té míry, že její pravdivosti věří nejen většina Rusů, ale i část západní veřejnosti, včetně české.

Před půlrokem jsem se v této věci střetl v panelové debatě na konferenci v Bruselu s ruským velvyslancem při NATO Alexandrem Gruškem. Tvrdil, že nedávno byly odtajněny dosud neznámé dokumenty, které ruskou verzi potvrzují. Požádal jsem jej, aby mi je poslal a kopii distribuoval též účastníkům konference. Na oplátku jsem slíbil, že v případě verifikace ruských tvrzení učiním náležité prohlášení či opravu. Dodnes nic nepřišlo.

Autor: Stálý představitel ČR při NATO Jiří Šedivý, vydáno v Právu dne 26. září 2016